Interpol neće da raspiše poternicu za ukrajinskim vojnim vrhom

0

Masovno stradanje civila zbog upotrebe teškog oružja u gradskim zonama
 

Glavna uprava Istražnog odbora Ruske Federacije pokrenula je krivični postupak protiv ministra obrane Ukrajine Valerija Geleteja i načelnika Generalštaba Viktora Muženka. Postupak je pokrenut i protiv komandanta 25. brigade Olega Mikasa, kao i drugih osoba sa "neutvrđenim identitetom" iz 93. brigade te najvišeg vojnog rukovodstva, navode ruski mediji.

 

U njihovim postupcima Rusija prepoznaje "karakteristike zločina koji su predstavljeni članovima zakona: organizacija ubistva, primena zabranjenih sredstava i metoda vođenja rata i genocid Kaznenog zakona Rusije". Ruski istražitelji smatraju da je vojno rukvodstvo Ukrajine izdavalo naredbe za primenu zabranjenog oružja u borbi protiv dobrovoljaca na jugoistoku zemlje.

 

"Pri granatiranju Donjecka, Luganska, Slavjanska, Kramatorska i drugih naseljenih mesta Donjecke i Luganske Narodne Republike ukrajinske jedinice koristile su sisteme plotunsku paljbe ‘Grad’ i ‘Uragan’. Korišćene su i avionske nenavođene rakete sa kasetnim bojevim glavama, taktičke rakete ‘Tačka-U’ i druge vrste teškog ofanzivnog naoružanja sa neselektivnim delovanjem", navode ruski istražioci.

 

Mada ne poriče postojanje krivičnih elemenata, Interpol odbija da raspiše međunarodnu poternicu za osumnjičenim. Član 3. Statuta Interpola navodi da se "organizaciji kategorički zabranjuje bilo kakavo mešanje ili učestvovanje u delatnostima političkog, vojnog, religijskog ili rasnog karaktera.

 

Interpol procenjuje da bi raspisivanje poternice za vojnim rukovodstvom, kao i za ministrom unutrašnjih poslova Ukrajine Arsenom Avakovim i gubernatorom Dnjepropetrovske oblasti Igorom Kolomojskim, bilo u suprotnosti sa članom Statuta Interpola o nemešanju u političku i vojnu aktivnost drugih zemalja.

 

Kao odgovor na optužbe Moskve, Generalno tužilaštvo Ukrajine pokrenulo je krivične postupke protiv saradnika Istražnog odbora Rusije na osnovu člana: "pružanje pomoći terorističkoj organizaciji". Ukrajinsko tužilaštvo nije navelo protiv koga je konkretno krivični postupak pokrenut.

 

Pravni stručnjaci upozoravaju da tribunale osnivaju pobedničke zemlje ili koalicije, kako bi istakle svoju "pravednost i legalnost svoje pobede". Zato danas ne postoje sudovi za ratne zločine koje je Zapad počinio u Libiji, Iraku, Srbiji, Avganistanu, Alžiru..

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here