Samoubistvo mlade Beograđanke Kristine – Kike Đukić (21) jutjuberke, gejmerke i influenserke koja je imala armiju pratilaca na društvenim mrežama, alarmiralo je po ko zna koji put javnost o opasnostima koje vrebaju mlade ljude u virtuelnom svetu u kojem neki, poput ove devojke, upadnu u lavirint i nikada ne nađu izlaz.
Da internet može da stvori zavisnost poput opijata za “Vesti” objašnjava dr Tatjana Vlašković Jovićević, psihijatar i psihoterapeut. Ona kaže da je u današnje vreme postalo bitnije koliko imate virtuelnih prijatelja, nego onih u pravom životu.
– Ljudi sve ređe izlaze napolje, socijalizacija se svodi da onlajn i društvene mreže. Takoreći, najbolji prijatelj nam je vaj-faj uređaj. Uticaju društvenih mreža su posebno skloni tinejdžeri, pa ako neko postane popularan, to se veoma ceni u njihovom krugu poznanika i virtuelnih prijatelja – priča dr Tatjana Vlašković Jovićević.
Mutna granica stvarnosti
Jedan “lajk”, prema rečima naše sagovornice, predstavlja aktiviranje jedne jedinice dopamina, neurotransmitera koji je zaslužan za “nagrada-kazna” ponašanja.
– Ako dobijemo pozitivan lajk ili komentar, aktivira nam se osećaj nagrade. Zato postoji zavisnost od društvenih mreža, jer se isto kolo dopamina aktivira i kod uzimanja psihoaktivnih supstanci (od kofeina i nikotina do narkotika). Zato, ako se desi da nam neko nešto loše napiše, još ako se naniže veći broj negativnih komentara u vidu uvreda ili ponižavanja, osećamo kao da nas je neko u realnosti povredio i tada se gubi granica između virtuelnog i realnog – pojašnjava dr Vlašković Jovićević.
Ovo je, kako je naglasila, naročito opasno kod mladih, kod kojih nije završen razvoj moždane kore i drugih delova mozga odgovornih za emocije i ponašanja.
Virtuelna nevolja
– Zato, često se desi da mladi tada nanesu povrede, a nažalost i da se ubiju. Zbog toga je veoma važno da pratimo mlade šta rade na internetu i kako se ponašaju nakon što isključe društvene mreže, jer ćemo samo tako moći da im pomognemo ako se nalaze u “virtuelnoj nevolji”- ukazuje naša sagovornica.
Potvrda popularnosti devojke koja se ubila je 700.000 pretplatnika na njenom Jutjub kanalu. Inače, ona je internet uvela u svoj život još u tinejdžerkom dobu i bila jedna od prvih devojčica koja je igrala igrice za dečake. Za mesec dana je dobila 1.000 pretplatnika, a za godinu 50.000 iz regiona. Ne samo da je njen kanal “Kika” bio je jedan od najposećenijih, već je ogroman broj pratilaca imala i na društvenim mrežama. Saradnja sa sponzorima je uvećavala njenu zaradu. Kristina – Kika Đukić, kažu njeni prijatelji, borila se sa kritikama, osudama, vređanjima i drugim vrstama napada.
Poziv na sahranu
Na društvenoj mreži Tik-Tok pojavio se dan posle smrti užasan snimak u kom Kristina Đukić igra igricu i pita saigrača da li voli svoj život. On odgovara da obožava i interesuje se zbog čega ga to pita. Potom se čuje Kristinino pitanje da li bi došao na njenu sahranu.
Probuđena zver u deci
O mogućim razlozima tragične sudbine Kristine – Kike Đukić progovorila je Mira Vlaisavljević, direktorka Balkan tjub festa, posvećenog Jutjubu i njegovim korisnicima, čiji je član bila i Kristina. Kaže da je Kika godinama vodila mučnu borbu sa “bulingom”, oblikom nasilja na društvenim mrežama s ciljem da neko bude povređen fizički, mentalno i emocionalno. U ovom slučaju, porazno je da ni posle smrti devojke nisu prestali negativni komentari na njenim profilima.
Putem Tvitera Mira Vlaisavljević apelovala je na roditelje da vide šta im deca rade na mrežama, da li nekoga mrze i prozivaju.
– Pričajte, pitajte svoju decu i prijatelje da li su dobro, kako im je u životu, šta ih boli. Pričajte uživo, društvene mreže su privid pripadanja nekome. Oko nas se dešavaju jezive stvari. U deci se bude zveri koje osuđuju vršnjake u svemu što rade – navela je Mira Vlaisavljević.
Stravična brojka
Poražavajuće je da u Srbiji 100 mladih godišnje izvrši samoubistvo, kazao je sociolog Dalibor Petrović za TV K1, ukazujući da je “bulingu” izloženo puno mladih, a da nisu ni svesni toga. On je kazao da su počinioci uglavnom anonimni, a da tragovi tog maltretiranja na internetu ostaju.
Tražite pomoć i borite se za život
Brojni influenseri i prijatelji su se oglasili na društvenim mrežama povodom smrti Kristine Đukić. Njena prijateljica Laura, apelovala da mladi pozovu brojeve telefona za stručnu za pomoć ako imaju crne misli. Tiktoker Stefan Milinković je na Instagramu poručio da samoubistvo nije izlazak iz svih problema i da se oni sa suicidnim mislima obrate bilo kome iz svoje okoline, jer “život je jedan i za njega se treba boriti”.
Reper Mihajlo Veruović Vojaž se oglasio putem društvenih mreža navodeći da je uznemiren “koliko društvo u kom živimo, postaje bolesno, zbog kansl kulture koja se kao tumor društva usadila u omladinu”.
“Svi imaju osećanja kao i vi, negujmo jedni druge, čuvajmo se međusobno”, napisao je Vojaž i izrazio saučešće porodici.
Na društvenim mrežama su se pojavili napisi da je bilo mnogo negativnih komentara upućenih Kristini Đukić i da je trpela veliki pritisak. Odnosno, da je primala razne negativne poruke “hejtera”, odnosno onih koji mrze sve i svakoga. O tome je govorio tiktoker Luka Krivokapić koji je naveo podatak da je Kika svakodnevno u poslednje tri godine dobijala komentare poput “dabogda poginula”, “umri”, “razboli se”…