Incko je u razgovoru sa ministrom inostranih poslova Španije Miguelom Moratinosom i zamenikom državnog sekretara SAD Džejmsom Štajnbergom istakao da je u BiH potrebno izvršiti reforme koje će zemlju "pretvoriti" u verodostojnog kandidata za članstvo u EU.
Moratinos i Štajnberg su izrazili nadu da će predizborna kampanja biti usmerena na stvaranje boljih uslova za život svih građana, kao i na konkretne mere kojima bi se obezbedilo da BiH krene što brže prema EU i NATO-u.
Incko je rekao da to takođe znači da politički lideri treba da se suzdržavaju od veštačkog podizanja tenzija, prenosi portal "Sarajevo-x.com".
Komentarišući pozive na mirno razdruživanje, zvaničnici EU i SAD su se složili sa visokim predstavnikom da Dejtonski sporazum ne nudi takvu mogućnost.
Ovakve tvrdnje su neprihvatljive i sa njima mora da se prestane, rekao je Incko i naglasio da BiH može postati članica EU i NATO-a jedino kao država i ne postoji druga opcija.
U razgovoru je razmotreno i ispunjenje ciljeva i uslova koje je postavio Upravni odbor Saveta za sprovođenje mira, a koji se odnose na transformaciju OHR-a.
Štajnberg i Moratinos su ranije tokom dana razgovarali sa članovima Predsedništva BiH kojima su ukazali da su strateški ciljevi te države ulazak u NATO i Evropsku uniju, i naglasili da BiH čini izuzetne napore kako bi došla do tih ciljeva.
Oni su naglasili da je Predsedništvo BiH donelo važne odluke koje se tiču uništavanja viška naoružanja, municije i minsko-eksplozivnih sredstava. Istakli su i da su donete važne odluke o učešću pripadnika Oružanih snaga BiH u Avganistanu, sve s ciljem ubrzanog puta BiH ka NATO-u odnosno dobijanju MAP-a.
Oni su iskazali nezadovoljstvo što BiH, uprkos načinjenim krupnim koracima, nije dobila MAP.
Članovi Predsedništva BiH su, takođe, izrazili zabrinutost zbog, u poslednje vreme, evidentnog skepticizma koji se javlja u BiH, a tiče se ulaska u NATO.