Javnost u Republici Srpskoj ogorčena je najavom da bi odlazeći visoki predstavnik za BiH Valentin Incko, Srbima mogao da “zaprži čorbu” stavljanjem parafa na Zakon o negiranju genocida.
Inckov mandat se završava 1. avgusta, a prema pisanju bosanske štampe, baš tog dana bi mogao da potvrdi sporni zakon po kome bi svako buduće negiranje “genocida u Srebrenici” u BiH bilo automatski predmet državnog tužilaštva sa predviđenim kaznama od šest meseci do pet godina zatvora.
– Tim zakonom procesuirali bi se svi koji daju imena ulica ili institucija po ratnim zločincima, postavljaju table njima u čast ili dodeljuju priznanja takvim personama, crtaju murale ili na bilo koji drugi način glorifikuju zločince i poriču da se dogodio genocid nad Bošnjacima u julu 1995. – piše portal Klix.
Zvaničnici u Srpskoj za sada se ne oglašavaju tim povodom, ali sagovornici “Vesti” iz brojnih nevladinih organizacija u RS tvrde da bi ovaj zakon samo još više dolio ulje na vatru u Bosni i potpalio fitilj “bureta baruta”.
Branimir Kojić, predsednik Opštinske organizacije porodica poginulih i nestalih iz Srebrenice ističe da bi takav zakon samo još više produbio krizu među narodima u Bosni.
– Ako su već razni visoki predstavnici naredili da se zločinci nagrade za zločine koje su činili nad Srbima u Podrinju, obećavamo im da neće ponovo ubijati naše žrtve. Cilj ovog zakona je da se sakrije istina o događajima ne samo u Srebrenici, već i u celoj Bosni i da se “zabetonira” narativ o stradanju muslimana u kome ne postoji nijedno slovo o tome da je trećina ubijenih u tom ratu bilo Srba – ističe Kojić i dodaje da je poražavajuće po međunarodnu zajednicu da su u BiH sve ove godine podržavali visokog predstavnika koji nikada nije iskazao žaljenje za srpskim žrtvama.
– Incko se za ceo mandant nijednom nije pojavio na parastosu stradalim Srbima u Srebrenici i Bratuncu, a izginulo nas je od ruke Nasera Orića i njegovih saboraca više od 3.000. Taj visoki predstavnik za BiH za sve ove godine nije pustio barem suzu nad sudbinom Mileve Rankić koja je izgubila dvojicu sinova i supruga ili za patnjom Milice Dimitrijević čiji su ubijeni sinovi bili samo deca. Moguće da je Incku sve ove godine upravo Naser Orić prepričavao kako je mučio Branu Vučetića u logoru u Srebrenici nakon što su mu pobili celu porodicu ili kako je napao kukavički Kušiće i tamo pobio kompletnu porodicu Ristić – ogorčeno ističe Kojić.
Dane Čanković, predsednik SNP Izbor je naš iz Banjaluke kaže da je najava o usvajanju zakona o zabrani negiranja genocida u Srebrenici samo nastavak zapadne politike “zavadi pa vladaj”.
– Širom regiona se “sasvim slučajno” usvajaju rezolucije o osudi genocida, a sve je zapravo režija i nastavak anglosaksonske politike iz 2015, kada je Velika Britanija pokušala da takvu rezoluciju izglasa u Savetu bezbednosti UN. Takav nametnuti zakon nije sam sebi cilj, već želja da se preko njega osudi čitav srpski narod i to bez ikakve mogućnosti da se brani. Cilj ove kampanje je da se najveća pobeda srpskog naroda u BiH, stvaranje Republike Srpske ukine. Međutim, Zapad ne shvata da bi takav zakon zapravo samo stvorio novu, ali ovog puta, nepremostivu prepreku za budući suživot Srba i Bošnjaka. Zato je najbolje da Srbi i Bošnjaci, bez posrednika, naprave istorijski dogovor da li žele da žive zajedno ili odvojeno da se zlo ne bi ponovilo – ističe Čanković.
Spiskovi iz Potočara
Branimir Kojić ističe da bi Valentin Incko pre nego što napusti BiH trebalo da donese odluku da se “pregledaju spiskovi iz Memorijalnog centra u Potočarima i da se otkopaju svi oni koji nisu stradali u julu ’95”.
– Predlažemo mu i da donese zakon o kažnjavanju svih onih koji su živi, a njihovi nišani se nalaze u Potočarima. Nas niko ne može ućutkati da pričamo istinu a istina je da u Srebrenici nije počinjen genocid nad muslimanima.
Ulice po nacistima
Predsednik Opštinske organizacije porodica zarobljenih, poginulih boraca i nestalih civila Foča Janko Filipović upitao je Incka zašto mu nikada nisu zasmetali nazivi ulica u Federaciji BiH koje nose imena po nacistima iz Drugog svetskog rata, čije strahote se nisu ponovile zahvaljujući generalu Ratku Mladiću i Vojsci RS. Filipović je u otvorenom pismu Incku istakao da naziv jedne osnovne škole u Goraždu kao obrazovne ustanove nosi ime po imamu nacističke SS Handžar divizije, dok je spisak spornih naziva ulica u FBiH dug.