Youtube/Drakreyo

Imovina u Srpskoj ponovo je trn u oku sarajevskim političarima. Pošto je vlast u Banjaluci najavila da će ponovo usvojiti Zakon o nepokretnoj imovini koja se koristi za funkcionisanje javne vlasti koji je pre nekoliko meseci prvo suspendovao Kristijan Šmit s pozicije visokog predstavnika, a zatim i ukinuo Ustavni sud BiH, članovi Predsedništva BiH Željko Komšić i Denis Bećirović najavili su novu apelaciju Ustavnom sudu sa zahtevom da i novi zakon bude stavljen van snage.

Bećirović je prvo pozvao Narodnu skupštinu Republike Srpske da zakon koji se našao na dnevnom redu parlamenta koji zaseda još od utorka odbaci kao neustavan. Dalje je pozvao OHR da u konkretnom slučaju preduzme određene mere, a zatim je istakao da će podneti apelaciju Ustavnom sudu u slučaju da NSRS usvoji zakon.

Podsetimo, reč je o zakonu koji reguliše vlasništvo nad imovinom koja služi za funkcionisanje organa vlasti u Srpskoj o čemu su “Vesti” ove godine u više navrata pisale. Kao najbolji primer u toj priči ističe se upravo ona zgrada u kojoj je danas sedište Narodne skupštine Republike Srpske. Paradoksalno zvuči da Republika Srpska sada ne “gazduje” objektom u kome je njena najvažnija institucija i ovaj zakon je praktično pokušaj da taj problem bude rešen. Međutim, sarajevski političari tvrde da pitanje te imovine treba da bude rešeno na zajedničkom nivou, a krajnji cilj im je da gazdovanje nad svim tim objektima preuzmu organi sa nivoa BiH.

Najava Komšića i Bećirovića da će rušiti i novi zakon izazvala je burne reakcije u Banjaluci. Kompletan vrh Srpske je poručio da nema nameru da imovinu deli sa BiH.

– Pitanje imovine rešeno je Dejtonskim mirovnim sporazumom i Ustavom. Nemamo nameru da tu imovinu delimo sa BiH, niti nam se ona može oteti antidejtonskim nasiljem i protivustavnim odlukama Ustavnog suda. U tome nikada neće uspeti nijedan sud, pa ni ovaj njihov koji nije naš – poručuju iz Banjaluke.

Potpredsednik vladajućeg SNSD-a Nikola Špirić ocenio je da oni koji misle da će ponovnim apelacijama Ustavnom sudu BiH oteti imovinu entitetima udaraju na temelje BiH.

– Oni koji dovode u pitanje imovinu entiteta i žele da je otmu i prenesu na nivo BiH hoće da stvore neku drugu BiH koja je izvan Ustava. Žalosno je što ataci na imovinu entiteta stižu iz Ustavnog suda BiH koji je već odavno s pravosudnog prešao na teren politike. Oduzimanje imovine entitetima je kao prekid krvotoka u organizmu koji se zove BiH. Ulazak u ekonomsko područje i strukturu vlasništva javnih preduzeća tema je za koju nema sagovornika u Republici Srpskoj – smatra Špirić.

Da li je SNSD priznao Šmita?

Poslanici Narodne skupštine Republike Srpske razmatrali su novi predlog zakona koji reguliše pitanje imovine koja se koristi za funkcionisanje javne vlasti. Predstavnici opozicije optužili su vladajuću garnituru da je novim predlogom praktično “priznala Kristijana Šmita” jer je tekst zakona koji je upućen u parlamentarnu procedure bitno drugačiji od onog koji je osporen.

– Zašto ne kažete da ste ovim predlogom praktično priznali Kristijana Šmita za koga u javnosti pričate da je lažni – upitao je poslanik PDP-a Igor Crnadak.

Srđan Mazalica iz SNSD-a odgovorio je da je raspolaganje imovinom definitivno nadležnost Republike Srpske dodavši da zakon ne predstavlja nikakvo povlačenje ni pred Kristijanom Šmitom, ni pred Ustavnim sudom BiH.

– Donošenjem ovog zakona Ustavni sud BiH nema nikakvog motiva, povoda ili uporišta da prema Republici Srpskoj ide s nekim rigoroznim ili restriktivnim merama koje bi izazvale destabilizaciju – naveo je Mazalica.

“Usvajaćemo zakon svakih 15 dana”

Predsednik Narodne skupštine RS Nenad Stevandić kategorično tvrdi da će parlament štititi imovinu Srpske i da je nikakva apelacija, koja samo služi za podizanje tenzija, neće sprečiti da donosi nove zakone.

– Bećirović apelacijom ništa neće postići, osim što će podići tenzije, a Narodna skupština Srpske će kad god zatreba doneti novi zakon, a ako zatreba i svakih 15 dana – naveo je Stevandić najavljujući tako indirektno da će u slučaju da Ustavni sud BiH ponovo ospori usvojeni zakon, republički parlament doneti novi i da će to trajati unedogled.