– Desetodnevna smotra kulture, istovremeno i omaž našoj Srbiji, odvijaju se u organizaciji Saveza Srba Francuske, Udruženja Balkan omnibus i pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture Srbije. U prvom delu Dani su posvećeni mladim umetnicima, nastavak je obeležavanje stogodišnjice Prvog svetskog rata, nizaće se priče, besede, filmovi, izložbe, pozorišne predstave, koncerti duhovne i tradicionalne muzike i sve da se svojim podičimo – objasnio je selektor Dana prof. Petar Gojković.
Prekrasno zdanje i vrt ambasadorove rezidencije bili su idealno mesto i ambijent da se francuskoj javnosti predstavi srpska kultura, a i nova prilika za tkanje francusko-srpskog prijateljstva.
– Srpski narod je kroz istoriju i u najtežim vremenima uspevao da se održi zahvaljujući duhovnoj tradiciji i snazi kulturnog identiteta. Jedna od karakteristika našeg naroda su hrabrost i solidarnost. Nedavno su nas zadesile katastrofalne elementarne nepogode, želeo bih da zahvalim svima koji su se angažovali u prikupljanju pomoći – pozdravio je i pozvao na dalju pomoć ambasador Ristić i proglasio Dane otvorenim.
Besprekorno su svirali Damjan Stanisavljević (truba), Adela Šabić i Kalina Zdravković (klavir), Diana Stavrić i Diana Durmisević (violina), Pavle Popović (violončelo), etno-džez kvartet je dirnuo u nostalgične žice, a i odao počast preminulom džezisti Miši Blamu. Predstavljeni su folkloraši, a poseban ugođaj bila je modna revija beogradske kreatorke Ivanke Jevtović, za šta je koreografiju uradila slavna manekenka-veteranka Tamara Bakić.
ZahvalniceZa sva dobročinstva koja su učinili tokom prikupljanja humanitarne pomoći, Savez Srba Francuske i predsednik Romeo Milošević, uručili su zahvalnice: Kristini Tolić, Dragoslavu Nikoliću, Slavici Micić, Stefanu Mirković, Siniši Mirković, Miodragu Nikolić, Rodoljubu Joviću, Dušanu Reljiću, Bojanu Praizovću i grupi volontera "Ko sam da sam, tu sam". |
– Kolekcija je inspirisana Prvim svetskim ratom i posvećena Milunki Savić i svim ženama. Opredelila sam se za stilizovanu uniformu i narodnu nošnju ukrašenu vizantijskim srcima, što simboliše ljubav i ordenje – objasnila je kreatorka Ivanka.
Duhovitim monologom Ljube Simovića predstavila se glumica Mirjana Đurđević, usledilo je degustiranje srpskih specijaliteta, mogla se odgledati izložba mlađanih Sare Đurice i Marka Gojkovića, fotografisalo se sa ambasadorom Ristićem.
Čokolada lepša od aplauzaU ovoj večeri, koju su vodile Dragana Pajović i Sunčica Dimitrijević, mladost je bila slika Srbije. Najmlađa, buduća umetnica Mona Isker (10) je na trombonu odsvirala "Uspavanku", pa rekla: |