Serija tvitova Ilona Maska o agenciji USAID uključila je i komentar: „USAID je bila zmijsko leglo radikalno-levih marksista koji mrze SAD“. Zanimljivo i do srži tačno zapažanje. Uz to, sporna agencija koja je „sejala demokratiju“ širom sveta nije bila gadljiva ni na islamističke organizacije protiv kojih se navodno borila Bajdenova administracija.
Podrška političkom islamu
U BiH, podržavajući rizične projekte, USAID je direktno uložio preko 400 miliona dolara. To su vidljivi tokovi novca. Manje vidljivi koji podležu daljim istragama tiču se projekata pojedinih međunarodnih organizacija sa sedištem u Nemačkoj, Velikoj Britaniji, Turskoj, Jordanu i drugim islamskim državama, koje su održavale čvrste veze sa terorističkim organizacijama, pa i onim u BiH. Zanimljiv je način na koji je USAID pomagao Bosnu. Naime, preko zapadnih država USAID je u BiH finansirao LGBT pokrete i rodne ideologije dok je preko islamskih zemalja podržavao politički islam, paralelne džemate i organizacije povezane sa globalnim terorističkim organizacijama.
Zapravo, USAID je u BiH finansirao medije, političke stranke, provladine organizacije, LGBT pokrete, prehrambene projekte, obrazovne institucije, policiju, oružane snage, vehabije, islamski turizam i deinstitucionalizaciju a na širem planu još ukrajinske naciste, jordanske islamiste, avganistanske talibane, Al kaidu, Al Nusru i ISIL. Novcem USAID-a plaćena je medijska podrška i podmićivane su razne kategorije stanovništva, identifikovane ciljne grupe i pojedini društveni pokreti u Republici Srpskoj.
Kuća za manipulisanje izbornim rezultatima
Kada je reč o BiH, USAID je finansirao projekte koji podstiču promociju LGBTQ+ prava, rodne ideologije i klimatskog aktivizma, ali i one koje se tiču izbornih reformi i energetske politike.
Ne treba zaboraviti da je USAID finansirao uvođenje novih digitalnih tehnologija u izborni proces u BiH pomoću opreme komapnije “Smartmatik”, koja je postala svetski poznata nakon što su pristalice američkog predsednika Donalda Trampa optužile pomenutu kuću za manipulisanje rezultatima američkih predsedničkih izbora 2020. godine. Transparentnost opreme Smartmatika, moguće zloupotrebe, korupcija i manipulacije, predmet su mnogih analiza. S obzirom na istorijat kontroverzi oko ‘Smartmatik’ tehnologije, jasno je da će poverenje u izborni proces u BiH biti ozbiljno testirano.
Brojni projekti u BiH, finansirani od strane američke agencije, bili su usmereni na nevladine organizacije, „demokratizaciju“ i LGBTQ+ inicijative, ali i na izradu studije vezane uz problematičnu, Južnu gasnu interkonekciju.
Zadatak dva: Deinstitucionalizacija
U konfuzim političkim odnosima u BiH, USAID je finansijski podržao deinstitucionalizaciju, „koja menja živote, jer ljudi kojima je potrebna posebna briga napuštaju velike, izolovane ustanove i dobijaju podršku unutar zajednice, čime se podstiče njihova integracija u društvo. Reč je o stvaranju sistema koji po njima pruža personalizovanu, humanu podršku, dok istovremeno promoviše socijalnu inkluziju i smanjuje stigmatizaciju“. Ministarstvo rada i socijalne politike u muslimansko-hrvatskom entitetu Federacije BiH razvilo je Akcioni plan za deinstitucionalizaciju i transformaciju socijalnih ustanova u FBiH za period 2024-2030.
U zemlje regiona, USAID je kroz razne projekte, u prethodne četiri godine, uložio 1,7 milijardi američkih dolara. Projekti USAID-a obuhvatali su Albaniju, Kosovo, Severnu Makedoniju, Srbiju, Crnu Goru i BiH.
Korupcijom protiv korupcije
U periodu od 2020-2024 za brojne projekte u BiH iz USAID-a je izdvojeno 402.179.947 miliona dolara. Tokom 2023. godine u BiH je došlo oko 76 miliona dolara, i to 34,75 miliona direktno, dok je dugoročnim ugovorima vezano još 41,16 miliona dolara. Što se tiče novca koji je došao u BiH, na plate radnika USAID-a izdvojeno je 2,49 miliona dolara, dok su realizovana dva projekta vezana za islamski turizam bila „teška“ 2,34 i 2,01 miliona dolara. Takođe, tokom 2023. godine provedeni su i projekti za borbu protiv korupcije za koje je USAID izdvojio 1,7 miliona dolara dok je za nezavisnost medija izdvojeno 1,64 miliona dolara.
Inače, za period od četiri godine BiH je nakon Kosova država sa najvećim ulaganjima USAID-a. Na službenoj stranici se može pročitati, kako USAID već 30 godina u BiH finansira programe, koji su najčešće definisani okvirno kao programi jačanja demokratije, pomoć medijima i izgradnji civilnog društva (najčešća formulacija za grantove nevladinim organizacijama), ali i ekonomskog razvoja, javne uprave (na svim nivoima vlasti), turizma (npr. projekat „Najlepšla sela u BiH“) i poljoprivrede.
Novac se slivao u federaciju
Izaslanik predsednika SAD za specijalne misije Ričard Grenel je objavio da je USAID u periodu 2020-2024 potrošio 1,7 milijardi dolara za organizacije na Zapadnom Balkanu. Navedeno je da je u tom periodu za BiH izdvojeno 402 miliona dolara (za međunarodno nepriznate institucije na Kosovu 537, Severnu Makedoniju 290 miliona dolara, Srbiju 209, Albaniju 189 i Crnu Goru 77 miliona dolara).
Po podacima Američke agencije za međunarodni razvoj koji su objavljeni krajem 2023. godine, Republika Srpska je od 1995. do 2023. godine dobila 625 miliona dolara od USAID-a kroz projekte i ulaganja u ekonomske aktivnosti, demokratiju, finansijsku obnovu i infrastrukturu (to podrazumeva sredstva koja su data uglavnom, politički lojalnim nevladinim organizacijama i vrlo malo institucijama). Ali, to što je Republika Srpska dobila za 28 godina, muslimansko-hrvatska Federacija BiH je za dve protekle godine, 2023 i 2024. godinu.
Halal turizam
Šta više, od 14. do 19. oktobra 2022. predstavnici projekta USAID Turizam učestvovali su na trećoj Svetskoj konferenciji islamskog turizma u Kuala Lumpuru u Maleziji, koja je ove godine promovisala temu „Inspiracija za balans, transformaciju i rešenja“. Jedna od sesija bila je „Forum za urbani i održivi islamski turizam“, na kojoj je direktor projekta USAID Turizam Ibrahim Osta govorio o raznolikoj ponudi BiH za putnike svih profila, uključujući i turiste islamske veroispovesti, uveravajući da islamsko turističko tržište može biti pokretač ekonomskog rasta.
Prema Global Muslim Travel Index izvještaju, islamski turizam smatra se jednim od najbrže rastućih svetskih tržišta, a Bosna i Hercegovina je pozicionirana kao šesta najbolja destinacija u Evropi. Analizirajući projekcije ovog izveštaja, islamsko turističko tržište bi moglo dostići 230 miliona turista do 2026. godine i dosegnuti vrednost od 300 milijardi dolara.
„Bosna i Hercegovina ima mnogo toga da ponudi putnicima islamske veroispovesti, s obzirom na bogato osmansko nasleđe i činjenicu da blizu 50% njenog stanovništva čine muslimani. Životni stil, gastronomija, arhitektura i verski objekti, u kombinaciji s ogromnim prirodnim bogatstvima i kulturnom baštinom, već privlače muslimanske posetioce s raznih destinacija, uglavnom arapskih i azijskih tržišta.“, naglasio je Ibrahim Osta. Delegacija turističke organizacije Kantona Sarajevo – „Visit Sarajevo“ učestvovala je na konferenciji ističući turističku ponudu „muslimanskog frtalja“ u državi, BiH.
Tragovi grantova u Republici Srpskoj
Rukovodstvo Republike Srpske u poslednje vreme je imalo dosta hladne odnose sa američkom ambasadom u Sarajevu, a nova situacija u kojoj se agencija našla izazvala je seriju izjava u Republici Srpskoj o tome kako USAID finansira rušenje vlasti u Banjaluci. Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) Republike Srpske, pod nadzorom nadležnih tužiteljstava, preduzeće sve potrebne mere i radnje na utvrđivanju eventualnih nepravilnosti u poslovanju pravnih osoba koje su dobile sredstva grantova Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID), saopšteno je iz MUP-a i naglašeno da će preduzeti mere i radnje u skladu sa članom 227. Zakona o krivičnom postupku i da su već zatražili podatke od nadležnih institucija.
Milorad Dodik je izjavio da će pokrenuti istragu protiv USAID-a i njihove uloge u financiranju medija i nevladinih organizacija preko Veleposlanstva SAD-a, koje su radile na destabilizaciji Republike Srpske i Bosne i Hercegovine.
Ministar finansija BiH Srđan Amidžić dao je nalog unutar ministarstva da se ispitaju navodi o radu USAID-a i da se informiše javnost kako je ta agencija radila u BiH. Objasnio je da je odluku doneo na temelju objave američke administracije u kojoj se tvrdi da su „milijarde dolara ukradene u USAID-u i drugim agencijama“. „Nemamo nikakvu informaciju ni trag na što je taj novac potrošen i tko je donosio odluku kako će se taj novac trošiti“, rekao je ministar Amidžić.
Demontažom do slobode
Predsednik RS Milorad Dodik je dodao da su milioni dolara utrošeni u projekte rušenja vlasti u RS-u i slabljenje srpske pozicije u BiH. Činjenica je da je protekle tri decenije USAID finansijski i na druge načine modelirao društvene i političke procese u BiH. Naivno bi bilo verovati da se to događalo bez znanja i odobrenja ambasade SAD-a u Sarajevu. Američka ili domaća istraga pokazaće kamo je sve odlazio novac, ali je poznato da su mnogi mediji i nevladine udruge dobijali značajne novčane iznose za razne „projekte“. Neretko su ovi projekti ciljali neposlušne političare i politike, uglavnom među Hrvatima i Srbima.
Izvesno je da će se USAID-ova uloga, ili ono što od njega ostane, redefinirati u celom svetu, pa i u BiH. Baš kao što će promenu pretrpeti i uloga američke ambasade u Sarajevu. Konačno je 16. februara i službeno završio svoj mandat ambasador Majkl Marfi, koji je protekle tri godine, praktično bio gospodar političkih procesa u BiH. U tom vremenu ni jedna važna odluka nije donesena bez direktnih naredbi ili odobrenja ambasadora Marfija. Samo zbog toga, postoji snažno uverenje u Republici Srpskoj da, ipak, dolaze bolji dani.
СТРАШНО
ТРЕБА ИМ СЕ СУДИТИ