Grupa od 40 srpskih generala i admirala u penziji, među kojima su bili i nekadašnji načelnici Generalštaba, njihovi zamenici, pomoćnici ministara odbrane, komandanti Uprava GŠ, ali i legendarnih armija i brigada, posetili su Drugu brigadu Kopnene vojske VS, a zatim i jedan od najvećih srpskih svetinja, kolevku Srpske crkve, manastir Žiču.
– Za razliku od pre desetak godina kada su penzionisani visoki oficiri bili potpuno skrajnuti, pa čak i stigmatizovani, poslednjih godina se to menja nabolje, pa je Klub generala i admirala uspostavio saradnju sa Ministarstvom odbrane Srbije kako bismo preneli barem delić svog bogatog znanja i iskustva. U sklopu te saradnje jedna od redovnih aktivnosti je i obilazak brigada i jedinica Vojske Srbije – objašnjava general Milomir Miladinović, predsednik Skupštine Kluba generala i admirala Srbije.
Nekadašnji najviši vojni oficiri bili su gosti Komande Druge brigade Kopnene vojske gde im je komandant, brigadni general Siniša Stašević predstavio “ličnu kartu” jedinice, ali i aktuelnu situaciju, posebno kada je reč o Kopnenoj zoni bezbednosti.
Odlična opremljenost
– U delu kopnene zone koja je u nadležnosti upravo ove brigade česti su upadi Albanaca koji uz oružanu pratnju kradu drva, pa su neretki i novinski izveštaji o oružanim incidentima. Međutim, uverili smo se da su pripadnici ove brigade sposobni da se nose i sa ovim, ali i mnogo težim izazovima. Nakon obilaska jedinica uverili smo se da je naša vojska opremljena najmodernijim sredstvima kakvim su opremljene i druge armije, što doprinosi većoj sigurnosti samim pripadnicima vojske, ali i svim građanima Srbije – ističe general Miladinović.
Admiral Mihailo Žarković je uveren da razvoj, opremanje i osposobljavanje Vojske ide u dobrom pravcu.
– Video sam profesionalizam zbog čega imam pozitivne utiske nakon ove posete – kratko “raportira” ovaj admiral.
Njegov kolega, admiral Boško Antić je mnogo rečitiji. Spremno odgovara i na naše pitanje koliko se vojska promenila u odnosu na vreme dok je on bio u uniformi.
– Vojska Srbije se znatno promenila u odnosu na period kada sam ja bio aktivan, a sa Školom nacionalne odbrane posetio sam skoro sve jedinice Vojske Jugoslavije. Posle urušavanja njenih borbenih mogućnosti posle oktobarskih promena došlo je do jačanja njenih borbenih mogućnosti, posebno do uvođenja novih borbenih sistema, povećanja manevarskih sposobnosti… Međutim, ima još prostora za dalje napredovanje, pre svega u oblasti obuke, čemu bi uvođenje vojnog roka znatno doprinelo – ističe admiral Antić.
Posebno ga raduje što se, posle nametanja NATO terminologije, Vojska Srbije postepeno vraća onoj vojnoj terminologiji usvojenoj u oslobodilačkim ratovima.
– Kada bi se naše slavne vojvode probudile, više im ne bi bio potreban prevodilac – kroz duhovitu opasku poentira ovaj admiral.
General, dr Luka Kastratović ističe da članovi Kluba generala i admirala Srbije posle penzionisanja ne prekidaju veze sa jedinicama i ustanovama u kojima su službovali.
– Članovi Kluba su na raspolaganju Ministarstvu odbrane i Generalštabu Vojske Srbije da se angažuju za određene aktivnosti, kada se proceni da mogu dati doprinos odbrambenom sistemu – ističe general Kastratović.
Dobar pravac
Opšti je stav, kaže Kastratović, da Vojska Srbije ide u dobrom pravcu.
– Odbrambeni sistem, a time i Vojska, razvija se u skladu sa razvojem doktrine ratovanja, usavršavanjem naoružanja i izazovima po bezbednost zemlje. Vojska Srbije prati savremena kretanja, uvodi novo oružje i jača u cilju odvraćanja – napominje general.
Posetu Kraljevu, sedištu Druge kopnene brigade, generali i admirali su iskoristili da obiđu i jedan od najstarijih srpskih manastira u kome je krunisano čak sedam kraljeva.
Nisu skrivali divljenje pred svetinjom koja datira još iz 13. veka, a izgradili su ga Sveti Sava i njegov brat Stefan Prvovenčani.
– Svojevrstan vodič kroz istoriju u manastiru Žiča, znamenitom verskom objektu bila je monahinja Teodora, čiji su dedovi sa očeve i majčine strane bili junaci u Prvom svetskom ratu. Ona je u jednočasovnom pregledu istorije manastira predstavila sve svetinje Žiče, ispričala niz dogodovština i provela nas kroz odaje sa ikonama od neprocenljive vrednosti. Manastir Žiča je bio dugo godina centar srpske duhovnosti i kao takav uz napore monahinja opstaje bez obzira na probleme kroz vekove – priča general Miladinović, koji je posebno bio impresioniran činjenicom da je ovaj manastir više puta paljen i bombardovan, ali je angažovanjem monaha i monahinja opstao u svojoj veličini i lepoti.
– Prosto je neverovatno da manastir koji je sagrađen pre 800 godina u vreme oskudne građevinske tehnike i materijala prkosi vekovima i opstaje i danas – kaže predsednik Skupštine Kluba generala i admirala.
General Luka Kastratović ističe da manastir Žiča nikoga ne ostavlja ravnodušnim.
– To je kolevka srpske crkve koju su sagradili Sveti Sava i Stefan Prvovenčani. Manastir Žiča, kao kolevka srpske pismenosti i prosvete, vekovima je svetionik srpske kulture. Počev od Svetog Save koji je postavio temelj srpske pravoslavne duhovnosti, pa preko njegovih naslednika na arhiepiskopskom tronu koji su se, stolujući u Žiči, trudili da produže njegovo prosvetiteljsko delo. Ovde se tkala neprekinuta nit srpske književne reči. Otuda je istorija Žiče i istorija srpskog naroda, simbol otpora zavojevačima – naglašava dr Luka Kastratović.
Koreni za ponos
Admiral Boško Antić podseća na značaj Srpske pravoslavne crkve u stvaranju i očuvanju srpske državnosti i srpskog naroda, ali i sam pripada lozi kojoj bi se svaki Srbin ponosio.
– Obilazeći manastir Žiču lično sam bio sa posebnim, uzvišenim osećanjima jer prema mnogim izvorima moja porodica potiče od Pavla Orlovića, barjaktara cara Lazara, a po legendi i Nemanjića. Makar to bila i legenda, svaki Srbin bi zbog toga bio ponosan. Sve ovo sam detaljno obradio u monografiji “Porodica Antić od Pavla do Jovana”, koju uskoro treba da štampam – otkriva ovaj admiral.
Obavezni rok
Generali i admirali su jednoglasni da je za dalje jačanje odbrambenog sistema od ključne važnosti vraćanje obaveznog služenja vojnog roka.
– Jedinicama nedostaju mlade snage, regruti. Zato se mora obnoviti služenje vojnog roka za sve mlade kako bismo imali obučenu omladinu u celosti – prenosi stav svih članova Kluba generala i admirala predsednik Skupštine ove organizacije, general Milomir Miladinović.
Poklon i odlikovanje
Kako se u goste nikada ne ide praznih ruku, tako je i Klub generala i admirala na poklon komandantu Druge brigade, brigadnom generalu Siniši Staševiću poklonio dvotomnu studiju Kluba “Vojska Jugoslavije u odbrani od agresije NATO-a 1999. godine”, najnoviju knjigu “Razbijanje Jugoslavije i stradanje srpskog naroda”, i publikaciju viceadmirala Radovana Tomanovića “Profesionalne vrednosti generala i admirala”. Generalu Staševiću je uručena i Spomen-medalja Kluba koja je urađena povodom 75 godina pobede nad fašizmom i 15 godina rada Kluba. On je uzvratio Klubu prigodnom Plaketom brigade i monografijom o Drugoj brigadi.
Simbolika 12. jula
Admiral Mihailo Žarković podseća da je Druga brigada KOV osnovana 28. marta 2007. od delova 252. oklopne, 20. motorizovane, 305. inžinjerijske, 37. motorizovane i 401. artiljerijsko-raketne brigade PVO. U njen sastav su ušli i delovi 228. bataljona veze, 24. bataljona za specijalna dejstva i 524. logističke baze Generalštaba Vojske Srbije.
Ova brigada se danas može meriti sa bilo kojom drugom u svetu i ne samo po obučenosti ljudstva, već i po modernim sredstvima. U sastavu ove brigade su tenkovi M-84, BVP M-80, samohodne haubice 122 mm 2S1, samohodni višecevni lanseri raketa 128 mm M77 OGANj, protivavionski topovi 40 mm L/70 BOFORS, oklopni transporteri BTR-50PU, oklopno izviđačka vozila BRDM-2…
General Kastratović dodaje da je dan ove brigade, 12. jul pun simbolike.
– Tog dana 1805. godine Karađorđe je sa ustanicima, knezovima i najviđenijim srpskim vojvodama tog vremena izvojevao pobedu nad Turcima u oslobođenju tadašnjeg Karanova, današnjeg grada Kraljeva sa okolinom, u poznatom boju na Karanovu – ističe ovaj general.
Stručne starešine
General Miladinović je predstavljajući Klub generala i admirala istakao sam da organizaciju čine starešine sa velikim stručnim iskustvom i da je među njima i nemali broj onih sa naučnim zvanjima.
– U svetu, posebno razvijene zemlje se ne odriču takvog potencijala, a to počinje da prepoznaje i naša država pa se aktivno bavimo praćenjem događaja u regionu i svetu organizujući na tu temu i okrugle stolove čime neposredno ili posredno doprinosimo predupređivanju izazova, rizika i pretnji – ističe Miladinović.