Raul Gonzales, španski rukometni stručnjak, predvodiće reprezentaciju Srbije u narednom periodu!
Ova informacija (ne)očekivano je odjeknula među ljubiteljima rukometa. Taman kada se pomislilo da je “operacija” kako smeniti selektora Borisa Rojevića završena pregovorima, desio se obrt. U Rukometnom savezu Srbije su, gledajući iz ove perspektive, izgleda samo “kupovali vreme” dogovorom o nastavku saradnje sa Rojevićem.
Mladi stručnjak Vojvodine je na klupu “orlova” došao ove godine, potpisao četvorogodišnji ugovor, ali jedini njegov “greh” je što je izabran u vreme bivše uprave. Nova, privremena, je želela promenu. Želela je Raula Gonzalesa. Na ruku joj jedino nije išlo to što je španski trener pod ugovorom u Parizu. Kako on ističe u junu 2025, a Srbiju do tada očekuje samo martovska akcija u kvalifikacijama, verovatno je postignut neki kompromis.
Boris je odradio dva meča na startu kvalifikacija za EP, pre neki dan, ostvario polovičan učinak: pobedu nad Letonijom u Kraljevu i poraz od Italije u Fazanu, koji je, zvanično, bio razlog smene. Spremajući se za put na “čizmu”, reprezentativci Srbije i stručni štab sreli su se sa Gonzalesom na aerodromu “Nikola Tesla”. Španac je proveo vikend u Beogradu i tom prilikom potpisao ugovor sa srpskom kućom rukometa…
Ko je Raul Gonzales? Reč je o rukometašu reprezentacije Španije koja je 1996, na Olimpijskim igrama, osvojila bronzu, prvo odličje “crvene furije” na Igrama. Iste godine okitio se i srebrom na EP.
Rođen je 8. januara 1970. i celu igračku karijeru proveo je u klubu iz rodnog grada, Valjadolidu. Najveći klupski uspeh zabeležio je 2003, kada je njegov klub najpre u polufinalu savladao favorizovani Sjudad Real, a onda u finalu i giganta, Barselonu. Valjadolid je dres sa brojem 14, koji je Raul nosio u ovom klubu 18 godina, povukao iz upotrebe po penzionisanju “ikone”. Igrajući za nacionalni tim sprijateljio se sa Talantom Dušebajevim, što je bilo presudno u njegovoj trenerskoj karijeri. Upravo ga je Kirgistanac na klupi tada jednog od moćnijih rukometnih klubova na svetu zvao za pomoćnika. Sarađivali su od 2005. do 2013. (Sjudad Real se raspao 2011, nastao Atletiko Madrid), a onda je Gonzales dobio poziv iz skopskog Vardara. Sa makedonskim klubom je uspeo da osvoji Ligu šampiona, što je delovalo kao nemoguća misija. Te 2017. Skoplje je bilo na nogama. Preko 100.000 ljudi čekalo je heroje iz Kelna. Titula je Raulu donela poziv Rukometnog saveza (Severne) Makedonije, pa je od 2017. do 2019. obavljao funkciju selektora bivše jugoslovenske republike. U međuvremenu je, 2018, Vardar zamenio PSŽ-om, klubom na čijoj klupi sedi i danas.
Ipak, ni on nije uspeo da Parižanima donese toliko željeni trofej u Ligi šampiona. Čak šest puta je osvajao prvenstvo “galskih petlova”, dva puta Kup Francuske, jednom Liga kup i dva puta Superkup, ali je Liga šampiona ostala “prokletstvo” koje i dalje proganja najbogatiji klub na svetu.
Navodno, u RSS žele da se Gonzales posveti samo reprezentaciji Srbije, odnosno da živi u Beogradu. Jezik mu neće biti prepreka, s obzirom na to da je proveo šest godina u Severnoj Makedoniji, pa mu je govorno područje poznato.