Izložbu je otvorio Tomas Heflih, zamenik superitendanta Saveza gradskih crkava Hanovera, a o Svetom Dimitriju i izloženim ikonama govorio je sveštenik Dorman Dmitar pastor Evangelističke crkve Gartenkirhe.
– Sveti Dimitrije kod Grka je gotovo nacionalni heroj, a kod Srba je veoma cenjen. Izložene ikone urađene u novom stilu, koji u stvari datira od pre početka tradicionalnih srednjovekovnih, su ciklus o svetom Dimitriju onako kako ga svojom umetničkom vizijom vidi slikar Sarić – naveo je Dorman.
Sarićev stil slikanja ikona je njegov pokušaj da pravoslavno ikonopisanje približi zapadnoevropskom pravcu crkvenog slikarstva i da nas upozna sa svetim Dimitrijem, koji je u zapadnoj hrišćanskoj tradiciji manje poznat nego u istočnim pravoslavnim crkvama.
U Gartenkirhe do 26. oktobraizložba Sarićevih ikona može se pogledati u Evangelističkoj crkvi Gartenkirhe (Marinstr. 35, kod Unfal klinike) do 26. oktobra. |
– Sarićevo stvaranje i izložba koju smo organizovali sa Savezom hrišćanskih crkava Donje Saksonije i Srpskom pravoslavnom opštinom još jednom govori da hrišćanstvo i umetnost nemaju granica – rekao je između ostalog pastor Dorman.
– Ovaj stil ikonopisanja i ranije je postojao i stariji je od vizantijskog, a Sarićevo umetničko stvaranje, put je kojim on želi da nas poveže s tim vremenom – rekao je za "Vesti" sveštenik Milan Pejić koji je zajedno s grčkim sveštenikom Žerasimosom predstavljao pravoslavlje u ovoj ekumenskoj liturgiji.