I Toma “dokaz” za genocid!

0

OČI U OČI: Srpski i hrvatski advokatski timovi uoči početka suđenja

Hrvatska se na jučerašnjem startu procesa pred Međunarodnim sudom pravde u Hagu oštro obrušila na Srbiju, uvrstivši u dokazivanje krivice za genocid tokom sukoba u bivšoj Jugoslaviji od 1991. do 1995. čak i optužbe na račun aktuelnog predsednika Srbije Tomislava Nikolića.
Zanimljivo je da Nikoliću predstavnici Zagreba pripisuju odbijanje da prizna genocid, ali ne u Hrvatskoj, već u Srebrenici i optužuju ga da se nije odrekao veza sa liderom radikala Vojislavom Šešeljem.
Baziraju se na odgovornosti vlasti Slobodana Miloševića za genocid nad nesrbima i tvrdnjama o njegovoj namerenosti da formira "veliku Srbiju". Kao argument za to glavna zastupnica Vesna Crnić-Gorotić iznela je ocenu da je SR Jugoslavija pod vođstvom Miloševića organizovala, podstakla i počinila "genocidnu kampanju" u Hrvatskoj.

Milošević i Šešelj

– Ideja Velike Srbije pokrenuta je 1986, a od 1990. Milošević je, zajedno sa saradnicima, uključujući Vojislava Šešelja i Željka Ražnatovića Arkana, krenuo u Hrvatskoj u genocidnu kampanju, govorom mržnje protiv Hrvata, koja je otvorila vrata genocidnim aktima – rekla je Gorotićeva i kao ilustraciju prikazala snimak uništenog Vukovara.
Ona tvrdi da su mnogi srpski politički lideri, posle pada Miloševića, uporni u negiranju zločina u Hrvatskoj. Kao primer je navela predsednika Srbije Tomislava Nikolića, koji odbija da prizna da je u Srebrenici u julu 1995. počinjen genocid, uprkos presudi međunarodnog suda.
– Srbija traži utočište u činjenici da niko nije bio optužen, ni osuđen za genocid u Hrvatskoj pred Haškim tribunalom. To ne znači da genocida nije bilo, niti propusta da se on spreči – kazala je hrvatska zastupnica.

Tibor Varadi

Premijer Srbije Ivica Dačić, reagujući na početak suđenja, podsetio je da je Srbija htela da se istovremeno povuku i tužba i kontratužba, ocenio da političari ne treba da dozvole da to suđenje iskomplikuje odnose dve zemlje i uzburka nacionalne strasti.
– Ukoliko se argumenti sa suđenja budu prepričavali u medijima, to će dodatno uzburkati nacionalne strasti – rekao je Dačić.
On je naveo da je Srbija spremna da opovrgne hrvatsku tužbu i da je srpska tužba zasnovana na dovoljnom broju dokaza.
– Šta god da je bilo u prošlosti moramo na to da stavimo tačku. Za raščišćavanje svih istorijskih računa dobro je da se suđenje dovede do kraja i da međunarodni organi daju svoje mišljenje i presude – kazao je srpski premijer.
Na snishodljiv odnos Srbije prema Hrvatskoj ukazao je predsednik Udruženja Jadovno 1941. iz Banjaluke Dušan Bastašić ocenivši da Beograd zarad očekivane "pomoći" u procesu evrointegracija javno priželjkuje nerešen rezultat spora pred Međunarodnim sudom pravde u Hagu.
– Unapred se priznaje nepostojanje počinjenog genocida nad Srbima u Hrvatskoj tokom realizacije hrvatskog državnog projekta kroz akcije Tuđmanovih, Šuškovih i Bobetkovih eskadrona, po sistemu spržene zemlje – kritikovao je on, istakavši da se otvaranje pitanja genocida nad srpskim narodom u vreme postojanja Nezavisne Države Hrvatske više ne pominje, čak ni u prikazu kontinuiteta zločina i uzročno-posledičnih veza. Zaključci o postojanju i kontinuitetu procesa diskriminacije i nasilja prema Srbima u Hrvatskoj, prema njegovim rečima, sadržani u najnovijem izveštaju Stejt departmenta o stanju ljudskih prava, prijaju ušima, jer dolaze od najveće svetske sile.
 

Varadi: Srbija u prednosti

Profesor međunarodnog prava Tibor Varadi smatra da su mogućnosti Hrvatske ograničene jer, iako ima presuda koje utvrđuju da su neki državljani Srbije krivi, niko od njih nije osuđen za genocid.
– Što se Srbije tiče, ima dosta izveštaja UN o "Oluji" i podataka UN o tome koliko je Srba tada napustilo Hrvatsku – kazao je Varadi, koji ne vidi konkretnu korist od procesa, već konkretnu opasnost ako retorika bude previše uzavrela.

 

Adut Hrvata i
Sonja Biserko

Vesna Crnić-Grotić je potvrdila je da će Hrvatska kao veštaka za političku i istorijsku pozadinu "genocidne kampanje" vlasti SRJ pred sud izvesti Sonju Biserko, predsednicu Helsinškog odbora u Srbiji, koju je nazvala osobom besprekorne reputacije.

 

Dve runde

U Palati mira danas i sutra će svedoci davati iskaze, koji neće biti dostupni javnosti do 1. aprila. Hrvatska nije zatražila da ispita nijednog od svedoka Srbije, dok će srpski zastupnici unakrsno ispitivati šest svedoka. Potom Hrvatska izlaganje po tužbi nastavlja u četvrtak i petak, a od 10. marta zastupnici Srbije će govoriti o tužbi i kontratužbi. Naredna runda biće, uz pauze, održana od 20. marta do 1. aprila.

 

Ljajić: Nećemo izgubiti spor!

Potpredsednik Vlade Srbije Rasim Ljajić smatra da Srbija neće izgubiti spor sa Hrvatskom pred Međunarodnim sudom pravde i poručuje da Srbija ne želi da to poremeti odnose sa susednom Hrvatskom.
"Sada je ostalo da se spremimo najbolje što je moguće. Siguran sam da spor nećemo izgubiti i mi ne želimo da remetimo odnose sa Hrvatskom, već želimo najbolje odnose sa svim susedima, pa i sa Hrvatskom", rekao je Ljajić.

 

Nikolić ćuti, Rodić ugovara vežbu

U Kabinetu predsednika Srbije Tomislava Nikolića, nisu imali odgovor na naše pitanje hoće li šef države reagovati na optužbe Hrvatske pred Međunarodnim sudom pravde. Početak procesa u Hagu, poklopio se sa susretom ministara odbrane Srbije i Hrvatske, Nebojše Rodića i Ante Kotromanovića u Zagrebu, koji su se složili da je odbrambena saradnja dve zemlje u uzlaznoj putanji. Kao primer istakli su i vojnu vežbu dve strane "Zajednički odgovor 14", planiranu za ovu godinu. Uz to Srbija je obećala da će Hrvatskoj ustupiti satelitske snimke i kompletnu dokumentaciju objekata bivše JNA, a postigli su i dogovor o nastavku razmene oficira.

 

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here