EPA-EFE/CRAIG LASSIG
Donald Tramp

Slovenački analitičar i profesor geopolitike Laris Gajzer kaže da bi pobeda Donalda Trampa na predsedničkim izborima odgovarala i Albancima i Srbima.

On ističe da bi bila prava katastrofa ako bi se SAD, u slučaju pobede Džoa Bajdena, vratile Obaminom katastrofalnom pristupu međunarodnim odnosima.

– Uvek sam tvrdio da je Tramp favorit. Ako demokrate pobede, to neće biti zbog njihovih konstantnih, praznih i neuspešnih kampanja protiv predsednika. Kampanje koja je ozbiljno oštetila američku spoljnu politiku, posebno kada je reč o Rusiji. Ukoliko pobedi, najveća Bajdenova sreća biće da započne svoj mandat kada vakcina bude već u proizvodnji. Niko se nikada neće setiti da je posle nekoliko decenija Tramp bio prvi predsednik koji se nije upustio u rat – kaže Gajzer.

Da li će se politika SAD prema Balkanu promeniti ako Tramp ne obezbedi drugi mandat?

– Lično se nadam da nema povratka Obaminom katastrofalnom pristupu međunarodnim odnosima. On je jedan od najgorih američkih predsednika ikada zbog štete koju je naneo globalno i na Balkanu. Uostalom, zahvaljujući Trampu, Balkan je zajedno sa centralnom Evropom ponovo u središtu američke agende kao priznato poprište sukobljavanja zapadnih, kineskih, ruskih i turskih interesa. Bez obzira na to ko će biti sledeći predsednik, važnost regiona prepoznaju obe strane.

Primetna je kampanja koju Ričard Grenel vodi u vezi sa srpskom zajednicom u SAD. Koliko su Trampu potrebni srpski glasovi?

– Dokaz da je svaki glas važan, a posle toliko godina i srpski glas, leži u činjenici da je Bajden, političar koji sigurno nikada nije izneo nijedan stav u korist Beograda, nekoliko puta pokušao da presretne glasače srpskog porekla.

Po vama, da li i zašto Trampova pobeda više odgovara Beogradu, a Bajdenova Prištini?

– Što se tiče kosovskog pitanja, Tramp se pokazao kao uravnotežen političar, pragmatičan, koji pokušava da obe strane natera da jasno formulišu svoje ostvarive želje i ostvare ih. To znači da bi Trampova pobeda bila pozitivna i za Prištinu i Beograd. S druge strane, Bajden će resetovati svoju prošlost, u kojoj je bio naklonjen jednoj strani, kako bi bila verodostojna. U slučaju pobede, Tramp, oslobođen bilo kakvog unutrašnjeg pritiska, konačno će se otvoreno obračunati sa Putinom, koji očajnički želi da obnovi saradnju između Vašingtona i Moskve.

Da li očekujete da tokom 2021. može doći do konačnog sporazuma Beograda i Prištine?

– To će biti vrlo problematična godina. Godina oporavka od Covida-19, koja će duboko naštetiti kosovskoj ekonomiji, društvu i politici. Ne bih se kladio na konačni dogovor sledeće godine, ali sigurno bi sa Trampom bio postignut brže, a da bi Bajdenovoj administraciji trebalo vremena da prouči i razume situaciju.

Koliko će Specijalni sud i procesi protiv bivših pripadnika OVK uticati na situaciju na Kosovu?

– Kosovo prolazi kroz vrlo nestabilan politički period i slučajevi pred Specijalnim sudom sigurno će imati uticaj. Imale su ga čak i početne vesti. Mera uticaja može se ublažiti ukoliko se činjenice konkretizuju nakon predsedničkih izbora, to znači davanje mogućnosti Tačiju da zaključi svoj mandat i kasnije njegovo prepuštanje pravnom sistemu kao normalnog građanina.

Koliko EU može da se suprostavi uticaju SAD, Rusije i Kine na Balkanu?

– U današnje vreme – nikako. EU je danas nesposobna za borbu na bojnom polju na kojem se sukobljavaju ozbiljni nacionalni interesi! Ali EU samo na Balkanu i u centralnoj Evropi može pronaći način za opstanak i novi model upravljanja regionalnim problemima. Primenjujući princip supsidijarnosti, oblikujući ojačanu regionalnu unutarevropsku saradnju, mogla bi, bez menjanja ugovora, da podstakne regionalni razvoj i rebalansira kontinentalnu ravnotežu snaga među državama. Na taj način, EU bi imala mnogo više moći da se nosi sa stranim interesima.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here