Slovenački analitičar i profesor geopolitike Laris Gajzer kaže da bi pobeda Donalda Trampa na predsedničkim izborima odgovarala i Albancima i Srbima.
On ističe da bi bila prava katastrofa ako bi se SAD, u slučaju pobede Džoa Bajdena, vratile Obaminom katastrofalnom pristupu međunarodnim odnosima.
– Uvek sam tvrdio da je Tramp favorit. Ako demokrate pobede, to neće biti zbog njihovih konstantnih, praznih i neuspešnih kampanja protiv predsednika. Kampanje koja je ozbiljno oštetila američku spoljnu politiku, posebno kada je reč o Rusiji. Ukoliko pobedi, najveća Bajdenova sreća biće da započne svoj mandat kada vakcina bude već u proizvodnji. Niko se nikada neće setiti da je posle nekoliko decenija Tramp bio prvi predsednik koji se nije upustio u rat – kaže Gajzer.
Da li će se politika SAD prema Balkanu promeniti ako Tramp ne obezbedi drugi mandat?
– Lično se nadam da nema povratka Obaminom katastrofalnom pristupu međunarodnim odnosima. On je jedan od najgorih američkih predsednika ikada zbog štete koju je naneo globalno i na Balkanu. Uostalom, zahvaljujući Trampu, Balkan je zajedno sa centralnom Evropom ponovo u središtu američke agende kao priznato poprište sukobljavanja zapadnih, kineskih, ruskih i turskih interesa. Bez obzira na to ko će biti sledeći predsednik, važnost regiona prepoznaju obe strane.
Primetna je kampanja koju Ričard Grenel vodi u vezi sa srpskom zajednicom u SAD. Koliko su Trampu potrebni srpski glasovi?
– Dokaz da je svaki glas važan, a posle toliko godina i srpski glas, leži u činjenici da je Bajden, političar koji sigurno nikada nije izneo nijedan stav u korist Beograda, nekoliko puta pokušao da presretne glasače srpskog porekla.
Po vama, da li i zašto Trampova pobeda više odgovara Beogradu, a Bajdenova Prištini?
– Što se tiče kosovskog pitanja, Tramp se pokazao kao uravnotežen političar, pragmatičan, koji pokušava da obe strane natera da jasno formulišu svoje ostvarive želje i ostvare ih. To znači da bi Trampova pobeda bila pozitivna i za Prištinu i Beograd. S druge strane, Bajden će resetovati svoju prošlost, u kojoj je bio naklonjen jednoj strani, kako bi bila verodostojna. U slučaju pobede, Tramp, oslobođen bilo kakvog unutrašnjeg pritiska, konačno će se otvoreno obračunati sa Putinom, koji očajnički želi da obnovi saradnju između Vašingtona i Moskve.
Da li očekujete da tokom 2021. može doći do konačnog sporazuma Beograda i Prištine?
– To će biti vrlo problematična godina. Godina oporavka od Covida-19, koja će duboko naštetiti kosovskoj ekonomiji, društvu i politici. Ne bih se kladio na konačni dogovor sledeće godine, ali sigurno bi sa Trampom bio postignut brže, a da bi Bajdenovoj administraciji trebalo vremena da prouči i razume situaciju.
Koliko će Specijalni sud i procesi protiv bivših pripadnika OVK uticati na situaciju na Kosovu?
– Kosovo prolazi kroz vrlo nestabilan politički period i slučajevi pred Specijalnim sudom sigurno će imati uticaj. Imale su ga čak i početne vesti. Mera uticaja može se ublažiti ukoliko se činjenice konkretizuju nakon predsedničkih izbora, to znači davanje mogućnosti Tačiju da zaključi svoj mandat i kasnije njegovo prepuštanje pravnom sistemu kao normalnog građanina.
Koliko EU može da se suprostavi uticaju SAD, Rusije i Kine na Balkanu?
– U današnje vreme – nikako. EU je danas nesposobna za borbu na bojnom polju na kojem se sukobljavaju ozbiljni nacionalni interesi! Ali EU samo na Balkanu i u centralnoj Evropi može pronaći način za opstanak i novi model upravljanja regionalnim problemima. Primenjujući princip supsidijarnosti, oblikujući ojačanu regionalnu unutarevropsku saradnju, mogla bi, bez menjanja ugovora, da podstakne regionalni razvoj i rebalansira kontinentalnu ravnotežu snaga među državama. Na taj način, EU bi imala mnogo više moći da se nosi sa stranim interesima.