"Vebvil" ima kancelariju u jednoj staroj industrijskog zgradi nedaleko od samog centra Stokholma. Iz te kancelarije će "upravljati" posmrtnim "životom", odnosno virtuelnim životom.
"Vebvil" ima jednostavno dizajniran sajt, u vrhu ekrana velikim slovima piše da je to "mesto" gde "odlazite" posle ovozemaljskog života. Tu imate digitalni identitet i nastavljate digitalni život.
Poslovni koncept je jednostavan, izjavila je Granberg za Dojče vele. Svako ko je zainteresovan, može njima da se obrati oporukom u kojoj će stajati šta koristi na Internetu i kakve izmene želi da budu unete posle njegove smrti.
Tako, ako ste na Fejsbuku – objašnjava ona – dajete nam vaše lozinke koje mi čuvamo, zajedno sa instrukcijama kako treba da postupimo u slučaju vaše smrti i na koji način da vas održavamo na vezi. Čim budemo obavešteni o vašoj smrti, otvaramo vašu digitalnu oporuku i po njoj postupamo.
Dve Šveđanke su došle slučajno na neobičnu ideju. Granberg je bila iznenađena problemima nekih poznainka kojima su umrle bliske osobe, ali oni nisu mogli, zbog nepoznavanja lozinki, da uklone njihove profile sa Fejsbuka ili Majspejsa. Ona je naglasila da je na Fejsbuku svaka osoba koja ima svoj profil zašićena, naravno i posle smrti, ali da je živima teško da ugase profil preminulog.
Onlajn sahrane već počeleAnders Larson sa Univerziteta u Upsali, stručnjak za medije, smatra da su Internet i virtuelni život ušli veoma duboko u realni život. "Dogodilo se da je u stvarnom životu umrla devojka koji je igrala popularnu onlajn igru ’Vorld of vorkraft’ (World of Warcraft. ’Saborci’ sa Interneta su organizovali ’sahranu’ njenog lika u toj onlajn igrici, čak su sve to ’snimili’ i stavili na Jutjub (Youtube): u jednoj gotičkoj katedrali je ’održana’ misa nad ’otvorenim kovčegom’ i u prisustvu virtuelnih likova, učesnika igrice", rekao je Larson.
|