I Oficirski dom žrtva besparice

0

Oficirski dom u Nišu

Rekonstrukcija Oficirskog doma u Nišu i dalje nije završena, mada je ovaj istorijski objekat trebalo da dobije novu ruho na 100. godišnjicu Prvog svetskog rata.
Krajem prošle zime rekonstrukcija je prekinuta zbog finansijskih dugovanja prema izvođačima. Nekoliko meseci trajalo je ubeđivanje dok nije postignut dogovor da se radovi ipak nastave. U međuvremenu, pronađen je deo novca, kojim je plaćen deo duga, a prema dogovoru sve ostale finansijske obaveze biće izmirene najkasnije do završetka adaptacije i predaje ključa.

Nesuđeni ruski centar
U poslednjih sedam godina stalno je traženo rešenje da se vredno zdanje obnovi i dobije novu namenu. Bilo je čak i dogovora sa ambasadom Ruske federacije u Srbiji da se tu locira Ruski kulturni centar, ali se od toga odustalo.

 

Predsednik Skupštine grada Niša, prof. dr Mile Ilić, kaže da je realno da objekat bude potpuno završen do zime, što znači da će tek tada Oficirski dom biti spreman da se uključi u obeležavanje jubileja.
Ovo velelepno zdanje je od sredine sedamdesetih godina prošlog veka pod zaštitom države. Sagrađeno je samo desetak godina posle oslobođenja Niša od Turaka i u njemu je krajem 19. veka najpre bila Gradska kafana Bulevar, koju je 1903. godine otkupila vojna komanda grada i u njemu osnovala Dom vojnih starešina, oficira i podoficira. Kao Oficirski dom u funkciji je bio sve do početka Drugog svetskog rata, 1941. godine.
U Oficirskom domu je od 27. jula do 15. oktobra 1915. godine neprestano zasedala ratna Skupština Srbije. Neposredno pre toga, u njemu je 6. maja 1915. godine održan Jugoslovenski kongres socijalista, kojim je predsedavao književnik Ivo Ćipiko. Na tom kongresu usvojena je Niška deklaracija sa osnovnim ciljem ujedinjenja balkanskih naroda u borbi za oslobođenje i stvaranjem zajedničke države Srba, Hrvata i Slovenaca.

 

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here