pixabay.com

Položaj Srba u Federaciji BiH sve je alarmantniji, a podaci za 2023. pokazuju da su Srbi u tom entitetu suočeni sa mnogim problemima: od zapošljavanja do prava da ispovedaju veru, u najkraćem je zaključak analize Odbora za zaštitu prava Srba u Federaciji BiH. Podaci govore i da se godišnje evidentira oko 60 napada na Srbe i njihovu imovinu.

Kršenje Ustava

Đorđe Radanović, predsednik Odbora kaže za “Vesti” da su Srbi u Federaciji suočeni sa apsurdom da im se krše sva prava propisana Ustavom BiH. Kako navodi, ne postoji pravo za koje bi Srbi u Federaciji mogli da kažu da mogu da ga ostvare.

– Kako godine prolaze, umesto da je situacija na terenu sve bolja, faktički je sve lošija po srpsku zajednicu. To se najbolje vidi po činjenici da su Srbi, i pored zakonskih obaveza, nepoželjni u svim institucijama i nivoima vlasti u Federaciji – ocenio je Radanović.

Prema Ustavu FBiH bi, kaže, morala da se poštuje odredba o proporcionalnom zapošljavanju naroda po popisu iz 1991. godine.

– To podrazumeva da bi u Kantonu Sarajevo od ukupnog broja zaposlenih kojih je sada 795, trebalo da bude 215 Srba. To je krajnje prosta računica jer je u ovom kantonu do rata živelo oko 30 posto Srba. U praksi gledano, zaposleno je svega 15 Srba, odnosno 1,88 odsto od propisanog – navodi naš sagovornik i ističe da je još poraznija, ali i opasnija situacija kada je reč o pravu na ispovedanje vere.

Postala je, kaže on, svakodnevna pojava da se pravi šteta na pravoslavnim svetinjama ili se uništavaju groblja, pa pravoslavni vernici strahom idu na groblja i u crkve plašeći se napada.

Sela bez struje

Kao posebno lošu situaciju po bezbednost i život Srba navodi područje Unsko-sanskog kantona i planine Ozren.

– Na tom području u srpskim selima i naseljima ni 30 godina od kraja rata nije obnovljena putna mreža. Sela u dolini Une nemaju električnu energiju. U tom kantonu, posebno u srpskom selu Plamenica kod Ključa u više navrata su krstovi i spomenici rušeni, a samo tokom 2023, dva puta je rušeno srpsko groblje. U selu Lipa, pored migrantskog kampa, pravoslavna crkva je u više navrata skrnavljena – navodi Radanović.

Dramatično je, kaže, u srpskim sredinama na Ozrenu gde su u 2023. zabeležena četiri slučaja, usmerena na zaplašivanje srpske zajednice, a poslednji početkom ovog meseca u Stošnici pored Vozuće.

– Sekirama su dvojica napadača razvalili ulazna vrata kuće srpske povratnice, Ljeposave Petković (77) i pretukli uz pretnje da će je ubiti.

Federalni ministar unutrašnjih poslova Ramo Isak u izjavi Srni je osudio je napad na tu povratnicu i najavio da će ta lica uskoro biti uhapšena. Ali do danas se ništa nije dogodilo – kaže on.

Pretnje zbog sveće

Đorđe Radanović podseća da je u Tumarama u junu napadnut Mirko Spasojević koji je išao na groblje, a potom nestala Jovanka Đurić.

– Videvši sveće koje je nosio, nepoznata osoba je izašla iz automobila i stegla ga za glavu i rekla “nemoj da te zakoljem”. Napadač ne samo što nikada nije uhapšen, već ni identifikovan. U julu je u istom selu nestala Jovanka Đurić. Nije utvrđeno šta se sa njom desilo. Retko je izlazila, najdal?e do vrta ispred kuće. Štap i naočare bez kojih nije išla su nađeni u kući, pa sve ukazuje da je oteta – objašnjava Radanović.

Ukazuje i na slučaj iz avgusta kada je u Tumarama napadnuta Radmila Simić (50) koju je nagu, vezanih ruku i usta, sa kapom preko očiju pronašao je suprug Vojo Simić.

– Iako je saopšteno da je napadač uhapšen, nije navedeno njegovo ime i ne znaju se detalji u procesuiranju, pa sumnjamo da je bilo ko uhapšen, već je vest o hapšenju emitovana da se smanji pritisak sa policijskih struktura u FBiH. I preko “Vesti” ću, a već sam to radio i u ime Odbora, da pozovem ministra Ramu i ministra MUP Tuzlanskog kantona da navedu u kojoj je fazi istraga protiv uhapšenog, ako je neko uopšte uhapšen za taj zločin – poručuje Radanović.

Ozren pun mudžahedina

Na područje Ozrena muslimanska vlast je posle rata naselila su pripadnike odreda El mudžahedin koji je 1995. u Vozući i okolini počinio stravične zločine nad srpskim vojnicima i civilima. Niko iz te jedinice nije pojedinačno odgovarao za zločine odreda je presuđeno generalu Rasimu Deliću, a postupak se vodi i protiv još nekih komandanata Armije BiH. Đorđe Radanović kaže da je veliki broj pripadnika El mudžahedina stekao državljanstvo BiH, jer su se oženili i nastavili da žive na području Ozrena.