Iz Beograda je u petak uveče krenulo osam autobusa sa Srbima koji su izbegli sa Kosmeta u organizaciji Ministarstva za Kosovo i Metohiju. Autobusi su krenuli u Prištinu, Gnjilane, Mušutište, Dečane, Peć i Obilić. Na administrativnom prelazu nije bilo problema i svi su bezbedno stigli na odredišta.
Pod dubokim snegom dečansko pravoslavno groblje se jedva videlo, a oni koji su došli da upale sveće nisu mogli odmah da pronađu grobna mesta .
– Majko, majko, gde je sahranjen otac, ovde je bilo mesto – čuo se povik preko parcele na kojoj se i pod snegom video korov.
Lidija Đurković koja danas živi u Baru zagazila je dubok sneg ne bi li našla grobno mesto svojih predaka.
– Našla sam ploču – kaže i pokušava da raščisti sneg, dok su joj oči pune suza.
Lidija godinama ne živi u rodnom mestu, a tek je drugi put došla na Zadušnice da obiđe večno prebivalište svojih najmilijih, kroz suze prepričava svoju sudbinu.
Sličan prizor Srbi su zatekli i na pravoslavnom groblju pored Peći.
– Prvi put kad sam došao bila je slomljena ploča. Drugi put, pre tri godine, bila je razvaljena ograda, a treći, evo sada, sve je polomljeno – žali se nekadašnji stanovnik Peći.
Groblje u tom mestu izgleda pristojnije od onog u Dečanima, jer je blizu srpskog sela Belo Polje. Oko šezdesetak duša koliko ih danas tamo živi brine se i o tom groblju, povremeno ga obiđu i počupaju korov.
Slavka Popović iz Dečana je obišla spomenik dede, strica, tetke i sestre koji je pre nekoliko godina potpuno uništen.
– Kada sam došla zatekla sam ga razlupanog u komade. Srećom, našla sam tu meštane iz Belog Polja koji su mi pomogli da sastavim spomenik i povremeno ga obilaze. Zahvaljujući njima znam gde se nalaze grobovi moje porodice – rekla je Slavka.
Ipak, i to groblje ne izgleda onako kako bi trebalo, a i pored najava, između ostalih i Ministarstva za Kosovo i Metohiju, ono do danas nije sređeno.
Oko 500 Srba iz severne Kosovske Mitrovice posetilo je juče pravoslavno groblje koje se nalazi u južnom delu tog grada. Incidenata nije bilo, a Srbi su do groblja u južnoj Mitrovici na kome je oko 80 posto nadgrobnih spomenika porušeno stigli u pratnji Kosovske policijske službe. Kažu da su Zadušnice jedina prilika kada uz pratnju policije mogu da posete grobove svojih preminulih rođaka i prijatelja i ističu da su iz godine u godinu nadgrobni spomenici sve više i više oštećeni.
U južnom delu Kosovske Mitrovice na srpskom groblju uništeno je više od 500 spomenika. Tamo se, inače, umrli Srbi ne sahranjuju od 1999. godine, dok u severnom delu grada na albanskom groblju nema nijednog oštećenog spomenika.