Niko nema tačan podatak koliko ima bespravno građenih objekata u Srbiji, procene su da ih je oko milion, a pouzdano se zna da veliki broj njih pripada građanima koji žive u dijaspori. Sada im je država dala priliku da ih konačno legalizuju i da samim tim ne strahuju da li će jednog dana njihove kuće biti srušene.
Reč je, naime, o tome da svi vlasnici divlje gradnje, uključujući i one u dijaspori, imaju mogućnost da do 11. marta predaju neophodnu dokumentaciju i dobiju papire kojim će se zaštiti od rušenja. U suprotnom, izvesno je da će ostati bez svojih investicija.
Dijasporskih kuća najviše ima u okolini Požarevca, oko 10.000, a dosta ih je i u najvećem beogradskom divljem naselju Kaluđerici.
Ministarstvo životne sredine i prostornog planiranja ovim povodom donelo je pravilnik o legalizaciji, kojim je precizno uređeno sve ono što piše u zakonu. Ovim pravilnikom, kažu u Ministarstvu, utvrđena je naknada za uređivanje građevinskog zemljišta, kriterijumi za legalizaciju, neophodna tehnička dokumentacija, kao i način izdavanja građevinske i upotrebne dozvole. (Detaljne informacije mogu se dobiti na http://njnjnj.legalizujte.rs/pdf/pravilnik.pdf.)
Kada je reč o ceni legalizacije, u Ministarstvu saznajemo da nju određuje lokalna samouprava, osim u slučaju porodičnih kuća i stanova površine do 100 metara kvadratnih, za koje je predviđen popust od 60 odsto. Ova mogućnost, međutim, vremenski je ograničena i važi do 31. decembra 2010. godine. Naknada za legalizaciju plaća se jednokratno ili u ratama, u toku 36 meseci. Ako se plati odjednom, naknada se umanjuje za 50 odsto i to do 1. marta 2010. godine. Posle tog datuma, naknada je manja za 30 odsto.
Što se Beograda tiče, gradske vlasti su krajem 2009. godine usvojile Odluku po kojoj je prestonica podeljena u 10 zona, koje su jedan od kriterijuma od kojih zavisi visina naknade za uređivanje gradskog građevinskog zemljišta, odnosno cena legalizacije objekata. U Direkciji za građevinsko zemljište i izgradnju Beograda kažu da, osim zone, na visinu naknade utiče i vrednost objekta i zemljišta, njegova komunalna opremljenost, namena i površina objekta.
Prema pomenutoj gradskoj odluci objekti su podeljeni u četiri kategorije: za stanovanje, komercijalnu i proizvodnu delatnost i objekte ostalih namena.
DokumentacijaUz zahtev za naknadno izdavanje građevinske i upotrebne dozvole u postupku legalizacije porodičnih stambenih objekata površine do 100 metara kvadratnih, dostavljaju se:
– dokaz o pravu svojine, dokaz o pravu zakupa na građevinsko zemljište i dokaz o pravu svojine na objekat; Dodatne informacije u vezi sa legalizacijom poslovnih i proizvodnih, kao i pomoćnih objekata i onih građenih iz sredstava Republike Srbije, autonomne pokrajine ili lokalne samouprave mogu se dobiti na adresi http://njnjnj.legalizujte.rs/potrebna-dokumentacija.html.
Bez dozvole
Građevinsku dozvolu neće moći da dobiju objekti:
– izgrađeni na zemljištu nepovoljnom za građenje, klizištima, močvarnom tlu i slično;
Oslobađanje od naknade
Naknada se ne plaća:
– kod legalizacije stambenih objekata do 200 kvadratnih metra koji su izgrađeni zaključno sa 1971. godinom;
Umanjenje naknade
Pravilnikom o legalizaciji predviđeno je umanjenje naknade za sledeće kategorije:
– kod stambenih objekata do 100 kvadrata naknada se umanjuje za 60 odsto do 1. marta 2010. godine, nakon toga za 30 odsto; |