Udruženje za očuvanje običaja, kulture, tradicije, jezika i identiteta Vlaha, Gergina iz Negotina, nedavno je u Kladovu priredilo etno-veče vlaških pesama. Program koji je izveden pored samog Dunava na letnjoj pozornici ispred Biblioteke Centar za kulturu, pratila je brojna publika. Među onima koji su sa zanimanjem slušali svakog od izvođača bilo je i mnogo naših ljudi iz dijaspore, koji su boravak u zavičaju iskoristili i da uživaju u izvornim vlaškim pesmama koje ne mogu da čuju u mestima gde rade i žive. U publici su između ostalih bili i Kladovljani koji su decenijama u inostranstvu. Savica Marićević Naudet živi i radi u Francuskoj skoro pet decenija, a Momir Ivašković u Sent Galenu u Švajcarskoj. Oni su oduševljeni koncertom Gergine i rekli su nam da ih je muzika podsetila na detinjstvo, odrastanje u rodnom kraju i lepotu i vrednost naše tradicije.
Posle završenog zvaničnog dela programa usledilo je narodno veselje, pa su članovi Gergine i publika zajedno zaigrali vlaško kolo, a priređena je degustacija vina Vinarije Dajić iz Mihajlovca.
U programu je nastupila etno-grupa Gergina u sastavu Elizabeta Dajić Grimplinović, Snežana Čelojević, Ljilja Miljković, Slađana Vojinović, Marica Savić, Žikica Maksimović i najmlađa članica Vida Rajković. One su otpevale splet vlaških pesama, dok je više instrumentalista izvelo vlaške melodije. Na listu je to učinila Vladica Dinulović, na klarinetu David Bogojević, na usnoj harmonici Živojin Marković, na fruli i duduku Vojislav Bađikić i na harmonici Jovica Miljković i Saša Dajić.
– Obožavam vlaški melos, pogotovo da pevam vlaške pesme. Imala sam veliku želju da pevam u etno-grupi Gergina i eto želja mi se ostvarila. Najviše sam učila slušajući baku Snežanu kako peva. Baka je takođe članica Gergine – izjavila je za “Vesti” simpatična sedmogodišnja Vida Rajković iz Negotina.
Koncert je priređen uz veliko angažovanje Žakline Nikolić, direktorke Biblioteke Centar za kulturu, ustanove koja tradicionalno podržava čuvanje vlaške muzike i pesme.
– Na najlepši mogući način smo videli kako su članovi Gergine, promoteri autentičnog narodnog stvaralaštva i čuvari običaja, kulture, tradicije, jezika i identiteta Vlaha. Čestitke svim učesnicima u programu kojima želim da nam što skorije ponovo dođu u goste – istakla je Nikolićeva.
Dr primarijus Siniša Čelojević, predsednik Gergine podseća da je ovo udruženje reprezentativni promoter tradicije Vlaha i pravi čuvar vlaškog melosa.
– Članovi potiču iz rodnog grada Stevana Stojanovića Mokranjca, jednog od najvećih srpskih kompozitora. Udruženje Gergina je formirano 15. decembra 2009. u cilju očuvanja običaja, kulture, tradicije, jezika i identiteta Vlaha u Srbiji i na čitavom prostoru Balkana. Udruženje je dalo izuzetan doprinos u kreiranju vlaškog pisma koje nije ostalo mrtvo slovo na papiru, već je Gergina prateći svoje ciljeve bila organizator seminara, do sada dva, za prosvetne radnike koji su sada predavači izbornog predmeta vlaški jezik sa elementima nacionalne kulture. Do sada smo publikovali 37 knjiga na vlaškom pismu koje su dostupne i široj javnosti baš kao i muzika i pesme koji članovi udruženja neguju kao svoj zaštitni znak. O tome svedoči do sada objavljen 21 kompakt disk sa izvornim vlaškim pesmama i kolima. Svakako ste čuli za Internacionalni festival vlaške muzike Gergina na kome su u dosadašnjem periodu nastupali i mnogi zaljubljenici u vlaške pesme i muziku iz Kladova i kladovskih sela – navodi Čelojević.
Nagrade i priznanja
Savez estradnih muzičkih umetnika Srbije – SEMUS je 2021. godine Udruženju Gergina dodelio posebno priznanje Zlatna ptica za izuzetan doprinos u očuvanju nematerijalne kulturne baštine Vlaha. Udruženje Gergina je prošle godine dobila i Majsku nagradu Opštine Negotin za oblast zaštite i očuvanje identiteta i kulturnog nasleđa Vlaha. 2023. godine u septembru Nacionalni Savet Vlaha je usvojio odluku prema kojoj su manifestacije Dani Gergine i Internacionalni festival vlaške muzike Gergina proglašene za manifestacije posebnog značaja za očuvanje, unapređenje i razvoj posebnosti nacionalnog identiteta Vlaške nacionalne manjine.
Izvorne pesme
– U okviru udruženja 2012. godine je formirana etno-grupa Gergina sa ciljem očuvanja vlaške izvorne pesme. Učestvovali smo na brojnim festivalima i manifestacijama u zemlji i u inostranstvu. Povodom jubileja, 10 godina aktivnosti, etno-grupa Gergina je 2022. izdala kompakt disk sa 19 izvornih vlaških pesama – kaže Jovica Miljković, harmonikaš i vođa etno-grupe Gergina.
I vino je tradicija
Supružnici Saša Dajić i Elizabeta Dajić Grimplinović su članovi etno-grupe Gergina, Saša svira harmoniku kada nastupaju u proširenom sastavu, a Elizabeta redovno peva. Razglo što Saša preskoči poneki nastup su i obaveze u vinariji čiji su vlasnici.
– Proizvodnjom vina se bavimo od 2006. godine i to je tradicija našeg kraja koju čuvamo kao i izvorne pesme.Trenutno imamo oko 3,5 hektara vinograda. Gajimo razne sorte grožđa i proizvodimo godišnje oko 20. 000 litara vina – kaže Saša.