Dojave o bombama širom Srbije ne prestaju, a do novog pokušaja paralize države došlo je u petak rano ujutru kada su mejl da je navodno postavljen eksploziv dobile 134 osnovne i srednje škole u Novom Sadu i nizu vojvođanskih gradova i opština, ali i u Nišu, Leskovcu, Vranju, Pirotu… Novi niz sajber napada usledio je dan pošto su mejlovi o postavljenim eksplozivnim napravama stigli u šabačke banke, ali i posle serije anonimnih dojava o podmetnutim bombama u više kliničkih centara i drugih zdravstvenih institucija u državi.
Darko Trifunović, direktor Instituta za međunarodnu i nacionalnu bezbednost, kaže za “Vesti” da ne treba nagađati ko i zašto stoji iza niza lažnih upozorenja, već to utvrditi istragom. Ovako, na prvi pogled, kako ukazuje, može da se kaže da motiv imaju i Istok i Zapad.
– Uvođenje sankcija Rusiji može da bude razlog za Moskvu da u Srbiji stvori haos, dok je u slučaju zapadnih zemalja obrnuto i, njima bi motiv bio da Beograd ne uvede sankcije Moskvi, čime bi Srbija ostala jedno jedino ostrvo bez te odluke usred Evrope – pojašnjava naš sagovornik.
On je naveo da pored oružanog sukoba se vodi i “specijalni rat čiji su deo hibridna dejstva, a jedna od delatnosti, sajber rat”.
– Cilj je da se parališe Srbija, pa je sada najvažnije utvrditi ko i odakle šalje lažne dojave i koji je njegov motiv – priča stručnjak za bezbednost.
To je, prema njegovim rečima, težak posao, jer mejlovi mogu da stižu iz više zemalja, a da sve njih šalje samo jedna osoba sa više IP adresa i da u deliću sekunde promeni tri adrese. U slučaju da iza ovoga stoji neka služba, veoma je, kaže, komplikovano, gotovo nemoguće to utvrditi, jer je čine vrhunski profesionalci i gotovo da nema instrumenata za to.
– Najvažnije je da država bude sposobna da se brani i da njeni objekti ključne infrastrukture budu otporni – zaključio je ovaj stručnjak.
Da je reč o specijalnom ratu protiv Srbije, ocenio je ministar policije Aleksandar Vulin koji je naveo da su napadi organizovani i da ne idu samo iz jednog centra. Policija je, kaže, locirala oko 19 adresa sa kojih su dojave stizale i obavestila partnere u međunarodnoj zajednici i zemlje iz kojih su ti napadi dolazili.
– Ne mogu se otkriti svi napadi koji se rade sa više stotina hiljada servera. Najteže je naći počinioce koji po napadu unište opremu i kad se dođe do adrese, ne može i do računara sa koga je poruka poslata, niti sprave koja je to uradila i eventualno bi mogla da se poveže sa nekom osobom.
Vulin ističe da su pretnje i dojave usmerene i da zemlju ekonomski oštete, jer kada je dojava o školi, roditelji napuste posao dođu po dete, a njihov posao trpi, a kada se evakuiše tržni centar u njega mušterije više ne ulaze, a zarade radnika i kirije moraju da se plate.
– Suštinski cilj svih ovih pretnji jeste da Srbija ne odlučuje samostalno, već pod pritiskom i u strahu. Svaki napad počinje rečenicom “zato što niste uveli sankcije Rusiji, uradićemo ovo ili ono” – pojasnio je, ocenivši da tolika eskalacija napada kao u Srbiji nije zabeležena nigde u svetu.
Ministar ukazuje da pretnje stižu i iz raznih zemalja, a da srpska policija otkriva neke adrese i obaveštava policijske organizacije.
Iskustva iz okruženja
Poznato je da su se slične lažne dojave, samo ne u ovoj meri, desile u Hrvatskoj, Sevrenoj Makedoniji i Crnoj Gori, pa smo Darka Trifunovića pitali da li bi njihova iskustva bila od pomoći Srbiji?
On kaže da svakako treba videti šta se, kako i zašto zbivalo u okruženju.
Magnet za psihopate
Ministar policije Aleksandar Vulin kaže da se na lažnu dojavu “zalepe i razne psihopate, pa i maloletnici”, da je uhapšeno šest maloletnika u Srbiji koji su dojavljivali o bombama, a na pitanje zašto su to uradili, rekli su da ne znaju.
– Niko sa sigurnošću ne može da kaže da su ove dojave bezopasne i zato se one proveravaju, a od građana se očekuje strpljenje – kazao je on i istakao da je hiljade policajaca uključeno zbog maksimalne bezbednosti više hiljada gostiju iz Grčke, Turske i Španije na Fajnl foru.
Bolest savremenog sveta
Aleksandar Vulin napominje da će nešto biti otkriveno, a nešto neće.
– Niko na svetu nije rešio ovaj problem. Odnosno, jeste, Severna Koreja. Gde nema mobilnog telefona i interneta nema dojava. Isto kao nama se dešava i u Rusiji, Poljskoj, Hrvatskoj i SAD. To je bolest savremenog sveta sa kojom morate da se nosite i borite. To je kao korona, morate da prihvatite da postoji, da sa tim živite, i učite i tražite načine da ipak budete efikasniji i koliko je god moguće sigurniji – zaključio je Vulin.