H. M. Vujičić
Najviše počasti: Patrijarha su dočekali ministar Stefanović i čelnici Akademije

Svečano je bilo krajem prošle nedelje na Vojnoj akademiji u Beogradu. Ministar odbrane Nebojša Stefanović, rektor Vojne akademije, general-potpukovnik Goran Radovanović, načelnik Vojne akademije, pukovnik Srđan Blagojević, profesori i kadeti u svečanim uniformama, dočekali su patrijarha srpskog Porfirija koji se odazvao pozivu i posetio ovu visokoškolsku ustanovu Univerziteta odbrane Srbije.

Želeli su i imali čime da se pohvale pred 46. čuvarom trona Svetog Save. Istorija je to pisana 172 godine.

U Spomen-sobi Vojne akademije, profesor istorije, pukovnik Slobodan Đukić upoznao je poglavara SPC sa nastankom srpske vojske i činjenicom da je stvarana ne samo u borbi, već i školujući kadrove u svim velikim silama tadašnje Evrope: Austriji, Francuskoj, Rusiji i Nemačkoj.

– Prvi upravitelj Artiljerijske škole iz koje je nastala Vojna akademija bio je Čeh, František Franja Zah, a prvi ministar vojni, Francuz, Ipolit Florenten Monden. Istovremeno mnogi naši oficiri su se školovali u Nemačkoj, pa smo i dan-danas neke delovi obuke i strojevog koraka zadržali od Nemaca. Za ove 172 godine postojanja Vojna akademija je odškolovala četvoricu vojvoda, četvoricu članova SANU, četvoricu predsednika vlada i čitav niz ministara, načelnika Generalštaba. Na našem Zidu slavnih je nažalost premalo prostora da bismo pobrojali sve koji su zadužili Srbiju – istakao je pukovnik Đukić.

Bogata istorija: U Spomen-sobi Vojne akademije

U pratnji vojnog sveštenika, majora Nemanje Petrovića, starešine paraklisa Vojne akademije, patrijarh je posetu započeo upravo u ovoj vojnoj kapeli posvećenoj Pokrovu Presvete Bogorodice u kojoj se kadeti mole Bogu i prisustvuju liturgijama od januara 2014.

Posle gotovo pola veka, verska služba u Vojsci Srbije vraćena je 2008. godine na osnovu Zakona o Vojsci Srbije.

Patrijarh je podsetio da je upravo on, kao tadašnji vikarni episkop u ime Sinoda SPC bio zadužen za saradnju sa Vojskom i organizaciju procesa vraćanja vojnih sveštenika.

– Zajedno sa oficirima i predstavnicima Ministarstava odbrane učestvovao sam u prvim koracima na tom polju i bio u ime Crkve ono svešteno lice koje je od generala Pavkovića pa sve do ovih vremena imao komunikaciju i učestvovao i u konstituisanju svih akata koji se tiču službe sveštenika u vojsci – kazao je patrijarh.

U prepunoj svečanoj sali Akademije, patrijarh je održao pozdravnu besedu koju je započeo konstatacijom da su ustrojstva Vojske i Crkve veoma slična.

– Kao što i u Vojsci mora sve da bude u skladu sa pravilima službe i naređenjima gde se poštuje hijerarhijska organizacija, isti je slučaj i u manastirskom životu i životu Crkve. Ne može da se čini ništa za šta ne postoji blagoslov, a to je otprilike pandan naređenju u vojsci – pojasnio je patrijarh i veći deo besede posvetio temi ljubavi i vere koja je osnov za svaku žrtvu, pa i onu koju čini vojnički poziv.

Beseda: Profesori, kadeti i učenici pažljivo su slušali mudre reči

– Ljubav je u suštini druga strana vere. Svaki čovek ima veru i ima potrebu da ta vera u njegovom životu dobije smisao. Kao što svaki čovek u sebi ima ljubav i potrebu da je ostvari. Međutim, i ljubav i vera jesu borba, jesu rat. Ništa nam nije dato. Za to je neophodna borbena gotovost. Izraz koji je vama znan, zapravo srećemo u asketskim spisima svetih otaca, najvećih podvižnika koji su za glavnog neprijatelja u svom životu imali sebe, kako bi bili sposobni da se posle hvataju ukoštac sa svakim drugim protivnikom – poručio je patrijarh Porfirije u pozdravnoj besedi kadetima Vojne akademije i Medicinskog fakulteta VMA, kao i učenicima Vojne gimnazije i Srednje stručne vojne škole.

Pojanje uz kadete

U paraklisu Vojne akademije, hor kadeta pojaca je za pevnicom dočekao goste pesmom u čast Majke Božje, a koliko su u tome bili uspešni svedoči podatak da ih je patrijarh Porfirije zamolio da otpevaju još nešto. Kadeti su se odlučili za popularnu versku pesmu “Mi smo deca neba”, a na iznenađenje svih u pojanju im se priključio i sam patrijarh.

Ikona na dar

U znak zahvalnosti na poseti, pukovnik Srđan Blagojević, načelnik Vojne akademije, njegovoj svetosti je uručio plaketu VA, a rektor Univerziteta odbrane, general Goran Radovanović uručio je ikonu Presvete Bogorodice u duborezu, rad duborezačke sekcije Vojne akademije.

Izložba radova duborezačke sekcije VA

Rat sa samim sobom

– Borba, rat, to je tema sa kojom se suočavamo od momenta kada postajemo svesni sebe. I to je duhovna tema, jer je reč o duhovnoj borbi, duhovnom ratu, borbi sa samim sobom. Ako ne izvojemo tu bitku sa sobom, onda ne možemo biti spremni ni za jednu drugu bitku, ni za jednu drugu borbu. Sveti Nikodim Svetogorac, veliki svetitelj, podvižnik i prosvetitelj napisao je knjigu “Duhovna borba”, gde je pokazao da je prvi, primarni rat ili borba koju treba svako da vojuje upravo duhovni rat protiv sebe. To je strano duhu modernog čoveka, i ne prija mu, jer to znači rat protiv sebe ostrašćenog, a to znači rat protiv svega onoga u sebi što ima koren u egoizmu i samoljublju – istakao je patrijarh Porfirije.