Sinod će se, kako se očekuje, pozabaviti izveštajem svoje komisije koja je vodila istragu o materijalno-finansijskom poslovanju njegove eparhije.
Miting ispred PatrijaršijeNa jednoj od internet adresa koje se bave crkvenom problematikom juče je postavljen poziv vernicima da se okupe danas od 10.30 do 13.30 ispred Patrijaršije u Beogradu u znak podrške vladici Artemiju. Ne navodi se ko je pozivar, ali se obrazlaže da je "pokušaj pritiska na vladiku Artemija pokušaj da se uništi i poništi najglasniji protivnik promena u SPC". |
Potvrda o političkoj hajci na vladiku Artemija, na koju ukazuje i saopštenje Eparhije raško-prizrenske o interesovanju diplomatskih krugova u Beogradu za kadrovska rešenja na čelu ove eparhije, jeste i hronologija događaja.
Naime, 4. februara je u Kosovskoj Mitrovici održan Sabor Srba Kosova i Metohije, uz učešće episkopa Artemija, na kojem je osuđen antisrpski plan Pitera Fejta i Hašima Tačija o tzv. integraciji severnog dela Kosmeta u institucije samoproglašene prištinske nezavisnosti. Sutradan, 5. februara, na sednici Sinoda doneta je odluka o slanju petočlane istražiteljske komisije u Artemijevu eparhiju, a 10. februara, dok su mitropolit Amfilohije i vladika Grigorije sa još trojicom članova sinodske komisije saslušavali Artemija u Gračanici, patrijarh Irinej, njegov vikarni episkop Atanasije i vladika bački Irinej su u Patrijaršiji SPC primili u odvojene posete ambasadore Nemačke, Velike Britanije i Francuske, o čemu je SPC izdala samo šturo saopštenje.
Zanimljivo je i to da se episkop Artemije 5. februara, pre početka sinodske sednice, sastao sa patrijarhom Irinejom u Patrijaršiji SPC, ali da nije prisustvovao sednici sa koje su mu iste večeri uručene odluke o saslušanju i crkvenoj istrazi.
"Operativac" TeodosijeU pismu Skupštine Zajednice opština KiM se proziva Artemijev pomoćnik, vikarni episkop lipljanski Teodosije da je upravo on "izvor i centar napada" na vladiku raško-prizrenskog. |
Prema jednoj varijanti, patrijarh je rekao Artemiju da i on treba da prisustvuje pomenutoj sednici, ali episkop raško-prizrenski to nije učinio jer nije dobio zvanični sinodski poziv, zbog čega bi ostali članovi Sinoda, mitropolit Amfilohije i episkopi Irinej, Grigorije i Fotije, kako nam je objašnjeno u episkopatu, s pravom mogli da stave primedbu.
U međuvremenu su na adresu patrijarha Irineja upućena pisma podrške vladici Artemiju od Skupštine zajednica opština Kosova i Metohije i Udruženja "Ras" iz Novog Pazara. Sadržaj tih dopisa potvrđuje dosadašnja saznanja "Vesti" da se Artemiju sprema "politički odstrel", te da se za njegovu eliminaciju s čela eparhije traže u kakvom-takvom kanonskom pokriću ili nepravilnostima u finansijskom poslovanju, iako bi finansije mogle da budu predmet sinodske istrage i u ostalim eparhijama SPC u Srbiji, budući da posluju bez fiskalnih kasa.
"Zbog svoje naglašene nacionalne i duhovne uloge koju ima kod Srba, vladika je izložen napadima od strane velikog broja nevladinih organizacija u Srbiji, kao i od nekih državnih medija, čija je uloga u odvajanju KiM od Srbije dosta problematična", navodi se u dopisu Skupštine zajednica opština Kosova i Metohije koje je potpisao Radovan Nikčević, uz ocenu da se vodi "jedna prljava politika protiv episkopa raško-prizrenskog".
Udruženje "Ras": Satanin planUdruženje "Ras" uputilo je juče pismo-podrške vladiki Artemiju koga naziva beskompromisnim borcem za prava porobljenih Srba na Kosovu i Metohiji i kosovskim junakom. |