Manifestacija posvećena humanosti, umetnosti i deci, koju je sinoć po četvrti put organizovao Srpski centar iz Beča „Humetnost”, bila je u znaku Gračanice.
U svečanoj sali Magistrata treće bečke opštine predstavili su se umetnici sa Kosova.
Publika je imala priliku da vidi film „Dobročinitelj”, koji je deo savremenog srpskog stvaralaštva sa Kosova.
Predstavljena je izložba „Slike života”, a nastupali su književnici Žarko Milenković i Živojin Rakočević, Škola baleta Doma kulture „Gračanica” i vokalni solista Anđela Dogandžić.
Veče umetnosti Kosova i Metohije, započelo je obraćanjem predsednika Srpskog centra Milana Vidovića, koji je rekao da program „Humetnost”, spaja humanitarne akcije i kulture i da se tako dolazi do rezultata koji su izuzetno važni za ljude kojima je pomoć potrebna i za umetnike koji za njih nastupaju.
„Večeras smo u izuzetnoj prilici da umetnost pomaže porodici Radivojević iz Ibarskog Kolašina”, kazao je on.
Publici se obratio i Milan Kićevac, producent filma „Dobročinitelj”, koji govori o životu i radu Sime Andrejevića Igumanova jednog od najvećih srpskih zadužbinara, osnivača Bogoslovije Svetih Kirila i Metodija u Prizrenu.
Ovaj izuzetni dokumentarni film prati put čoveka koji sve što je stekao predao svome narodu, njegovoj prosveti i školstvu.
„Čudesan je lik čika Sime i on poziva sve nas da bar malo ličimo na njega”, rekao je Kićevac.
Nastup umetnika sa Kosova je bio jedan specifični prolazak kroz savremenost i burne istorijske prilike o kojima su svojom poezijom svedočili Žarko Milenković i Živojin Rakočević.
Milenković je iz perspektive geta izneo nijanse osetljive prirode mladog čoveka i suprostavio ih ograničenjima i žici, dok je Rakočević govorio o slikama koje nadilaze vreme i postaje konstitutivni sadržaj naše stvarnosti.
Prve mesece oslobođene Prištine iz 1913. godine, predstavljena su zanimljivom izložbom fotografija „Slike života” iz zbirke Albera Kana, francuskog filantropa.
Autor izložbe je direktor Arhiva Kosova i Metohije, Marko Marković ukazao je da su prikazani Priština, Prizren, Lipljan i Gračanica nakon vekova ropstva i da je fotograf kog je Kan poslao prelazio iz sirotinjskih srpskih kuća do blistave i grandiozne Gračanice koju je fotografisao.
„Na ovim fotografijama vidi se početak novog života i razvoja u oslobođenim krajevima, nadamo se da će tako izgledati i naša lica kada dočekamo slobodu”, objasnio je on.
Ovaj projekat organizovan je u saradnji sa Galerijom umetnosti Priština čiji je direktor Nebojša Jevtić otvorio izložbu i zaključio „da je savremeno srpsko stvaralaštvo na Kosovu i Metohiji živo” i da se može porediti sa stvaranjem u drugim mnogo razvijenijim sredinama.
Večeri su, pored brojne, uglavnom mlađe publike prisustvovale predstavnice Kancelarije za Kosovo i Metohiju Milena Parlić i Dušica Nikolić, ministar savetnik Ambasade Srbije u Beču Nemanja Joksimović.