Foto: MOD
Vojska Srbije

U istočnom Kongu je poginuo pilot helikoptera potpukovnik Vojske Srbije Dejan Stanojević, pripadnik mirovne misije UN.

Prema saopštenju Ministarstva odbrane, prve informacije ukazuju da je helikopter pogođen vatrom sa zemlje, posle čega se zapalio i srušio.

Ministarstvo odbane Srbije navelo je da je potpukovnik Dejan Stanojević je rođen 22. decembra 1979. godine. U Vojsci Srbije bio je od 28. septembra 2002, a u misiju UN u Demokratskoj Republici Kongo pošao je u oktobru iz Niša, gde živi njegova porodica.

“Vojska Srbije je odlaskom potpukovnika Dejana Stanojevića izgubila časnog pripadnika, vrsnog starešinu i eksperta jedinica za elektronska dejstva. Tokom bogate vojničke karijere više je puta nagrađivan i pohvaljivan, a iza sebe je ostavio suprugu i dvoje maloletne dece”, navodi se u saopštenju i dodaje da će Ministarstvo odbrane i Vojska Srbije preduzeti sve neophodne mere za povratak tela pokojnog Dejana Stanojevića u otadžbinu i pružiti svu neophodnu pomoć njegovoj porodici kojoj su telegrame saučešća uputili ministar odbrane Nebojša Stefanović i načelnik Generalštaba Vojske Srbije general Milan Mojsilović. Saučešće vladama i porodicama poginulih izjavio je i generalni sekretar UN Antonio Gutereš.

Nastradali i Rus i Pakistanci

U padu helikoptera nije bilo preživelih, a komanda MONUSCO navela je da su poginuli još ruski pukovnik Aleksej Mizura i šestorica plavih šlemova iz Pakistana, svi viši oficiri. Njihova tela dovezena su u Gomu, najveći grad u istočnom Kongu, a otvorena je istraga o tragediji.

U oblasti na kojoj se srušio helikopter prethodnih dana regularna vojska Konga vodila je žestoke borbe s pobunjeničkim pokretom 23. mart (M23). Pobunjenici su potom napali i okolna sela, pa je stanovništvo krenulo u zbegove. MONUSCO je poslao dva helikoptera u izviđanje, sa zadatkom da prate kretanje izbeglica kako bi koordinisali dostavljanje humanitarne pomoći. Nažalost, helikopter u kom je bio potpukovnik Dejan Stanojević oboren je, a vojska Konga tvrdi da je to nedelo pobunjenika iz M23.

Krvavi napadi

I ranije se dešavalo da se srpski mirovnjaci u Kongu nađu u unakrsnoj vatri, ali je nažalost ovo prvi put da je neko poginuo.

Najkrvavije je bilo u napadu na mirovne snage UN u Kongu u provinciji Severna Kiva kada je ubijeno je 14 plavih šlemova, a ranjeno njih 53. Tada su među žrtvama bili mirovnjaci iz Tanzanije i pripadnici vojske Konga. Portparol UN Frahan Kak izjavio je da je to bio najgori napad koji je do tada video i da ga je pokrenula pobunjenička grupa Savezničke demokratske snage iz susedne Ugande. Plavi šlemovi su uglavnom poginuli u uličnim borbama, ali se i baza UN našla pod vatrom. Srećom, osmoro naših mirovnjaka, uglavnom medicinski tim, tada su bili daleko od mesta sukoba.

Da se ne ponovi

Komanda MINUSCO poslala je u oblast u kojoj se desila tragedija pakistanski kontigent. Zadatak im je da sa vojskom Konga prate bezbednosnu situaciju i spreče svaku pretnju od nasilja u toj oblasti.

U stroju 336 mirovnjaka

Već više od pola veka, Republika Srbija se odaziva na pozive Ujedinjenih nacija, a trenutno se u mirovnim misijama širom sveta nalazi 336 vojnika i starešina Vojske Srbije.

x Kongo (MONUSCO): Štabna grupa i sanitetski tim za evakuaciju vazdušnim putem(osmoro pripadnika).

x LIBERIJA (UNMIL): Petorica vojnih posmatrača.

x Obala Slonovače (UNOCI): Trojica vojnih posmatrača.

x Kipar (UNFICDžP): Štabni oficir, vojni posmatrači, članovi patrole i pripadnici pešadijskog voda (ukupno 46 pripadnika).

x Liban (UNIFIL): Štabni oficir, pešadijska četa i vod za zaštitu snaga (177 pripadnika).

x Bliski Istok (UNTSO): Vojni posmatrač.

x Somalija (EUTM): Štabni oficir i sanitetski tim, (petoro pripadnika).

x Somalija (EUNAVFOR), Autonomni tim za zaštitu brodova od gusara i štabni oficir (16 pripadnika).

x Centralnoafrička Republika (MINUSCA): Vojni posmatrači, štabni oficiri, osoblje vojne bolnice (72 pripadnika)

x Mali (EUTM): Medicinski tim (trojica pripadnika)