Hrvatski mediji u dubokoj krizi

0

"Zastrašivanje otkazima, držanje u pokornosti višegodišnjim ugovorima na određeno vreme, rad na crno bez ikakvog ugovora, rad bez plate i doprinosa, rad u statusu tobožnjih samostalnih preduzetnika koji su dužni da budu na raspolaganju gazdama i urednicima i stalni pritisci, situacija je u kojoj danas rade hrvatski novinari", ističu u HND-u.

Prema rečima predsednika Zdenka Duke, "početkom devedesetih očekivalo se da će novinarstvo doživeti procvat, a danas to više niko ne pominje i svetla budućnost se ne vidi".

Duka je podsetio da će za mesec dana biti dve godine od kako je brutalno prebijen novinar Dušana Miljuša, a da naredbodavci još nisu pronađeni.

"U vremenu opšte krize i besperspektivnosti hrvatskog društva i hrvatski mediji proživljavaju vrlo duboku krizu. Premalo je ideja kako se iz te krize izvući, mnogo medijskih vlasnika, kratkoročno, poseže se za medijskim senzacionalizmom, iako je javnost njime očito zasićena. Senzacionalizma je sve više, ali su novinski tiraži niži", naveo je Duka.

 

Policijska zaštita

 

Iz HND podsećaju da zbog istraživačkog novinarstva, osim Dušana Miljuša, zbog ozbiljnih pretnji policijsku zaštitu ima još troje novinara i jedna novinska redakcija, a od ministra unutrašnjih poslova Tomislava Karamarka traži da kaže dokle se stiglo u istrazi o napadu na Miljuša i ostale novinare izložene pretnjama.

Novinari istraživači smatraju da krivične prijave i tužbe koje je Karamarko podneo protiv troje novinara nisu doprinos slobodi medija.

Predsednik HND naglašava da "medijski vlasnici posvuda žele sniziti vrednost novinarskog rada", ali da "novinarska verodostojnost mora imati onu svoju cenu koja proizlazi iz poštenih i kompetentnih novinarskih istraživanja i analiza za boljitak društva".

HND zabrinjava i najniži rejting Hrvatske u poslednjih nekoliko godina prema oceni nezavisnih udruženja koja prate stanje medijskih sloboda u svetu.

Članovi HND-a i Sindikata novinara Hrvatske danas su naglasili da punih sedam godina traju pregovori oko nacionalnog kolektivnog ugovora koji su sada vraćeni na početak.

"Zbog toga je, ako se stvari do jeseni ne definišu, moguće zaustavljanje rotacija i gašenje odašiljača", ističu u sindikatu.

Zamenik predsjednice SNH Marijan Belčić, rekao je da će se "pokušati napraviti još jedan napor prema zaključivanju kolektivnog ugovora, jer je on potreban".
"Međutim, spremni smo još vrlo kratko čuvati socijalni mir", rekao je Belčić.

Predsednica SNH Gabrijela Galić ističe da novinari i ostali medijski poslenici samo čvršćim organizovanjem mogu izboriti svoja prava i odupreti se uništavanju profesije.

"Povezanost izdavačkih kuća je itekako vidljiva, jer nije slučajno da u tri medijske kuće istovremeno uprave traže od radnika da pristanu na smanjenje plata od 15 odsto", kaže Galićeva.

 

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here