Ne zbog nepoštovanja žrtava na Ovčari, već iz straha da bi u naletu emocija mogli postati kolateralna šteta godišnjice koja se kod većinskog hrvatskog naroda doživljava kao paradigma stradanja u Domovinskom ratu.
Merčepu opraštaju i PakracHag nikada nije gonio Tomislava Merčepa. Njemu se trenutno sudi u Županijskom sudu u Zagrebu za pljačke, odvođenje i ubojstva srpskih civila 1991. na pakračkom području u vreme dok je bio zapovednik rezervnog sastava MUP-a. Prema pisanju hrvatskih medija od pre dvadesetak dana, i ovaj proces pokazuje mankavosti u dokaznom postupku, pa se već spekuliše da će Merčep biti oslobođen optužbi. |
Predsednik Informaciono-dokumentacionog centra Veritas Savo Štrbac kaže da na godišnjicu ulaska JNA u Vukovar nijednom Srbinu u Hrvatskoj, a posebno u tom gradu, nije lako.
– Baš kao i prilikom proslava velikih "pobeda" Hrvatske, "Oluje" i "Bljeska", Srbi se sklanjaju u svoje kuće i iz njih ne izlaze ili odlaze kod prijatelja i rođaka u Srbiju da bi bili bezbedni – primećuje Štrbac.
To se, naravno, ne odnosi na sve Srbe. Juče je, kao i ranijih godina, u mimohodu sa zvaničnicima iz Zagreba bio i saborski zastupnik i predsednik Srpskog narodnog vijeća Milorad Pupovac.
Mladi Srbin iz Vukovara Ljubomir Ajduković kaže da je slika u gradu kao i svake godine na ovaj dan – Hrvati iz svih delova zemlje dolaze da polože vence i odaju počast poginulima koji su dali život za nezavisnu državu Hrvatsku.
– Nećete danas videti Srbe po ulicama Vukovara. Mnogi su otišli preko u Borovo Selo, u Trpinje, Negoslavce, srpska okolna sela, čisto da izbegnu sve ovo. Zatvorili su lokale, a ja kao radnik županije ne radim, jer je današnji neradni dan u gradu. Sa stanovišta mene kao Srbina mogu reći da mi tu, uz sve poštovanje prema žrtvama, nemamo šta da tražimo, jer se pridaje značaj samo hrvatskim žrtvama. – svedoči Ajduković.
Šešeljeva čestitka četnicimaPredsednik SRS-a Vojislav Šešelj čestitao je srpskim četnicima "dan oslobođenja srpskog Vukovara". U saopštenju lidera radikala se navodi da su "na današnji dan pre 23 godine srpski četnici, nakon tromesečnih junačkih borbi, oslobodili Vukovar od ustaških paravojnih jedinica". |
On je predsednik gradske organizacije Nove stranke koja od pre tri godine nastoji da animira pripadnike srpske zajednice u Hrvatskoj da se na drugačiji način organizuju i kroz institucije bore za svoja građanska i kolektivna prava. Ajduković ostavlja mogućnost da se sve srpske stranke okupe kako bi se organizovano odala i počast stradalim Srbima u Vukovaru. Do tada zvanična Hrvatska, a još manje tamošnja udruženja ratnih veterana, ne pominju stradanja Srba u Vukovaru i okolnim selima koja su prethodila ulasku u grad jedinica JNA i potonjim događajima na Ovčari.
Silom na ćirilicuVukovar je i dalje poprište protivljenja hrvatskih branitelja uvođenju dvojezičnosti u tom gradu. Kako se na zvaničnim intitucijama postave table ispisane na ćirilici i latinici, tako budu skinute i polomljene, i to javno pred kamerama. Hrvati smatraju da u njihovom stradalnom gradu ne treba da važi ustavni zakon o pravu da se u službenoj upotrebi može koristiti jezik manjine ukoliko je ona u ukupnoj populaciji zastupljena više od 30 odsto, što je slučaj sa Srbima u Vukovaru. Ustavni sud Hrvatske je nedavno presudio da se primena prava manjina mora poštovati, ali uz poštovanje raspoloženja većinskog naroda. Rok za ovo volšebno rešenje suda je godinu dana. |
U sudskim procesima koji su vođeni nakon završetka sukoba niko nije robijao za ubijene srpske civile u proleće i leto 1991. godine kada su naoružane paravojne jedinice HDZ predvođene zloglasnim Tomislavom Merčepom sprovodile etničko čišćenje po okolnim srpskim selima i blokirale kasarnu JNA, savezne vojske tada još uvek postojeće države Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije.
To je dovelo do reakcije vojnog i političkog vrha u Beogradu koja je poslala pomoć za deblokadu kasarne i zaštitu srpskih civila. Sam Merčep, koji je sa svojim egzekutorima doveo do reakcije JNA, izvukao se iz Vukovara pre dolaska vojske i otišao u Zagreb. Bitka za Vukovar trajala je 87 dana, a završila se porazom lokalnog Zbora narodne garde, razaranjem grada i velikim brojem mrtvih i izbeglih.
Hag sudio samo SrbimaZa zločine u Vukovaru Tribunal u Hagu je optužio nekadašnjeg gradonačelnika tog grada Slavka Dokmanovića, trojicu bivših oficira JNA – Mileta Mrkšića, Veselina Šljivančanina i Miroslava Radića, i bivšeg predsednika vlade te oblasti Gorana Hadžića. Dokmanović se obesio u pritvorskoj jedinici Tribunala, Mrkšić je osuđen na 20 godina zatvora, Šljivančanin na 10 i u međuvremenu je pušten na prevremenu slobodu, a Radić je oslobodođen krivice. Suđenje Goranu Hadžiću još nije okončano. Tadićevo izvinjenjeU vreme dok je bio predsednik Srbije, Boris Tadić je 2010. godine položio vence na spomen-obeležje za ubijene hrvatske zarobljenike i civile i tom prilikom se izvinio porodicama svih nevino stradalih žrtava na poljoprivrednom dobru Ovčara kod Vukovara 1991.
|