commons.wikimedia
Tenk panter KF51

Hrvatska je zvanično potvrdila da će nabaviti savremene tenkove, a u izboru koji je još otvoren, favorit je zasad nemački panter KF51, prenosi portal Balkanska bezbednosna mreža.

Tenk je projekat firme “Rajnmetal”, koji je otvoren za ponude za učešće u proizvodnji. Mađarska je u decembru prošle godine ugovorila razvoj varijante KF51 EVO koja je prilagođena njenim taktičko-tehničkim zahtevima.

U perspektivi će tenk biti montiran u “Rajnmetalovom” pogonu u mađarskom Zalaegersegu, a za pridruživanje programu KF51 i proizvodnju tenka zainteresovana je i Ukrajina.

Zaseban pravac u projektu biće italijanski tenk na bazi KF51, a 3. jula su “Rajnmetal” i italijanski “Leonardo” potvrdili da rade na budućem tenku i borbenom vozilu pešadije.

U naoružanju Hrvatske vojske je 75 tenkova M-84 proizvedenih u SFRJ. Deo tih tenkova je remontovan i služi za obuku posada, a deo je u rezervi.

Korisnik 70 tenkova je Gardijska oklopno-mehanizovana brigada koja je razmeštena u Slavoniji. Njen tenkovski bataljon ima M-84, a mehanizovani bataljoni borbena vozila pešadije M-80A koja su, kao i tenkovi, proizvedeni u SFRJ.

U Slavonskom Brodu u fabrici “Đuro Đaković – Specijalna vozila” montirani su tenkovi M-84 od delova koji su izrađivani u jugoslovenskoj vojnoj industriji, a u toku je i montaža borbenih vozila BOV AMV po licenci finske “Patrije”.

Posle 126 komada koje je dobila Hrvatska vojska, sada se radi na dodatnih 30 komada naručenih prošle godine. Većinski vlasnik pogona u Slavonskom Brodu je češka firma DD “Akvizišn”, ali hrvatska Vlada brine o toj firmi kao važnom delu industrijskog potencijala, pa ne bi bilo neočekivano da se izabere KF51 kroz participaciju u proizvodnji i pokretanje montažne linije u Hrvatskoj.

Alternativa je nabavka tenkova leopard 2A koji su sada u proizvodnji. Aktivni su ugovori za Nemačku, Mađarsku, Češku i Norvešku. Hrvatske potrebe za novim tenkovima zasad nisu definisane u količini.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here