– Naši zahtevi za povratak imovine godinama se kisele u fiokama nadležnih institucija. Svašta izmišljaju samo da bi čim duže otegnuli taj postupak. Koriste čak i neke nazive iz Austrougarske kako bi dokazali da ta imovina pripada valjda nekoj drugoj a ne Srpskoj pravoslavnoj crkvi. Recimo, Grkoistočna crkva, Grčkoistočno nesjedinjena crkva, pa čak i pogrdni naziv "šizmatička crkva" – žali se Popović na odnos hrvatske države prema imovini SPC.
Koliko imovine SPC još potražuje?
– Hrvatska je dužna da nam vrati oko 10.000 kvadratnih metara poslovnog i stambenog prostora, od čega samo u Zagrebu između 5.000 i 6.000 kvadrata. Umesto da nam vrate neospornih 1,8 odsto od sveukupnih zemljišnih i šumskih površina u Hrvatskoj, šume nam stalno seku, a naše zemljište obrađuju, ili na njemu grade kuće i druge objekte. Opustošili su šume manastira Orahovice, Lepavine, Gomirje… Nije nam vraćena ni zemlja u severnoj Dalmaciji na kojoj se nalaze akumulacijsko jezero i manastir Dragović.
Bandićeva prevara u StrazburuKako je završila pravna farsa sa bioskopom Zagreb čiji je izvorni vlasnik takođe SPC? |
Da li postoji procena štete zbog takve uzurpacije?
– Šteta po našu crkvu je ogromna zato što bi upotrebom te imovine zaradili velike pare. Zbog takvog odnosa prema imovini SPC naša izgubljena dobit u poslednjih 50 godina iznosi samo u Zagrebu 35 miliona evra.
Koliko vam je imovine vraćeno u Zagrebu?
Ustaški poklon Katoličkoj crkviŠta je sa imovinom SPC koju je prisvojila Pavelićeva NDH? |
– Oko 50 odsto. Ali već duže vremena ništa nismo dobili, a u Zagrebu treba da nam se vrati 48 stanova. I to uglavnom u njegovom najstrožem centru gde se trenutna cena kvadratnog metra kreće i do 2.500 evra.
Zašto vam ne daju te stanove?
– Pozivaju se na zakon iz 1997. godine o naknadi za oduzetu imovinu za vreme komunističke vladavine. Dakle, ne daju nam stanove, već hoće da nam ih plate. Ali po ceni od 300 evra za kvadrat. Ti stanovi su inače 90-ih godina otkupljeni za smešno male pare.
Vas je hrvatsko pravosuđe prisililo i da platite neku hipoteku iz daleke prošlosti?
– U gruntovnim knjigama se nalazila hipoteka iz 1939. godine, na deo naše imovine koju niko od nadležnih finansijskih institucija u Hrvatskoj nije potraživao. Postojala je samo beleška o toj hipoteci za koju smo naknadno pronašli i rešenje o njezinom brisanju. Ali badava što je sve to bilo već davno zastarelo. Morali smo da platimo tu hipoteku u kasu državnog budžeta u iznosu od 30.000 dolara.