U tom pismu se navodi da je Srbija spremna da preuzme vođenje krivičnog postupka protiv jednog od vođa srpskih paravojnih formacija u Hrvatskoj, jer strahuje da Vasiljković u Hrvatskoj ne bi imao pošteno suđenje.
"Srpska strana nije u poziciji niti procenjivati, a kamoli ocenjivati hrvatsko pravosuđe, već je situacija obratna", poručio je Ivan Crnčec i dodao da je, za razliku od Srbije koja još nije otvorila Poglavlje 23 (pravosuđe), u pregovorima o ulasku u EU Hrvatska uspešno prošla sva poglavlja.
"Mi smo u poziciji da kao jedna od država članica EU procenjujemo i ocenujemo srpsko pravosuđe, pa i taj segment suđenja za ratne zločine. Pred njima je da se dokažu da će ostvariti napredak u tom području", ocenio je pomoćnik hrvatskog ministra pravosuđa.
On je rekao da postoje određeni problemi u suđenju za ratne zločine na koje će Hrvatska ukazivati, posebno istaknuvši srpski zakon koji tu državu, pozicionira kao mini Haški sud", odnosno omogućava joj da sudi za ratne zločine počinjene na području svih države bivše Jugoslavije.
Crnčec je rekao i da, prema njegovim saznanjima, predstoji još jedna žalba Vasiljkovićevog advokatskog tima na odluku o izručenju Hrvatskoj i poručio da će Vasiljković, ako bude izručen Hrvatskoj, imati pošteno suđenje.
Dragan Vasiljković, poznatiji kao kapetan Dragan, koji je australijski državljanin i tamo živi pod imenom Daniel Sneden, u Hrvatskoj je optužen za ratne zločine nad vojnim zarobljenicima i civilima u Kninu 1992, kao i za učešće u napadu i razaranju nekoliko sela na Baniji 1993. godine.
Hrvatska je zahtev za izručenje Australiji uputila još 2006. od kada Vasiljković pokušava da to izručenje spreči.