Ta informacija je, na nedavnom predstavljanju turističke ponude Hrvatske u Beogradu, nekako promakla bez primedbi i komentara.
Dao ju je načelnik uprave hrvatske policije Zoran Ničeno koji je rekao da nije otkriven nijedan slučaj zloupotrebe ukradenih tablica, pa se pretpostavlja da se kradu da bi bile suveniri.
On je dodao da to nije specifično samo za tablice iz Srbije, već da se često radi u Zagrebu sa registarskim oznakama Splita, i obrnuto, i da je to uglavnom delo fudbalskih navijača Dinama i Hajduka.
Ničeno je predočio da je tokom prošlogodišnje turističke sezone u Hrvatskoj oštećeno 13 automobila iz Srbije, i oni su uglavnom išarani, a da su u četiri slučaja uhvaćeni i procesuirani počinioci.
Najveći broj slučajeva, precizirao je on, vezan je za blokiranje parkinga, a oštećenja su se radila i na automobilima iz drugih država, ne samo srpskim.
Kada su u pitanju napadi na državljane Srbije, prema podacima hrvatske policije prošle godine bila su dva i oba počinioca su uhvaćena, a u četiri slučaja došlo je do tuče državljana Srbije i Hrvatske u noćnim klubovima i u "veselom stanju" učesnika, pa su podnete prekršajne prijave protiv svih.
Ničeno je otkrio još jednu "specifičnost" napada na turiste, da Srbi prolaze mnogo bolje od Italijana, jer na turiste iz te zemlje ima mnogo više napada, koji završavaju njihovim – bacanjem u more.
Kada je Ničeno nastavio da priča o vrstama napada na druge turiste, prekinuo ga je hrvatski ministar turizma Damir Bajs, objašnjavajući da su u Beograd došli da pričaju o lepim stranama svog turizma, a ne o ružnim.