Pravoslavci i katolici, koji obeležavaju ove godine Uskrs istog dana, ispunili su kapele i kripte gde su službe držane i pećinu gde je, po predanju, Isus vaskrsnuo iz mrtvih.
Vekovima staru crkvu deli šest hrišćanskih denominacija, grčki pravoslavci, rimokatolici, jermenski pravoslavci, egipatski Kopti i sirijski i etiopijski pravoslavci.
Izraelska policija povećala je bezbednsot širom jerusalimskog starog grada tokom Svete nedelje. Tokom protekle nedelje su takođe Jevreji slavili Pashu kojom se obeležava beg iz egipatskog ropstva.
Uprkos blokadi Zapadne obale do kraja Pashe u utorak ujutro, Izrael je navodno izdao 10.000 propusnica Palestincima hrišćanima da uđu u Jerusalim sa Zapadne obale.
Još 500 hrišćana iz pojas Gaze dobilo je dozvole da putuje u Izrael povodom crkvenog praznika, saopštila je vojska.
Policijski oficiri, kola hitne pomoći i vatrogasci bili su razmešteni širom starog grada kraj crkve da pomognu hrišcanskim vernicima i hodočasnicima.
Latinski jerusalimski patrijarh Fuad Tval poručio je na uskršnjoj misi da je "Ove godine naša sreća dvostruko veća. Svi mi pastiri i vernici različitih crkava obeležavamo Uskrs istog dana na ovom istom mestu. To je isti glas", poručio je patrijarh.
Najviši katolički verodostojnik u Svetoj zemlji je istakao da "danas više nego ikada postoji potreba za nadom i posebnom snagom da se pobedi zlo u nama i oko nas.
Različite molitve koje se čuju širom Svetog grada mogle bi da postanu simfonija koja izražava naše jedinstvo u veri i radosnoj proslavi pobede Gospoda nad zlom i smrću", rekao je patrijarh.
Uskrs i Pasha obelezavaju se u atmosferi napetosti zbog izraelske najave izgradnje 1.600 novih domova za Jevreje u anektiranom delu Jerusalima, u kome Palestinci nameravaju da proglase glavni grad svoje buduće države. Nedavno je pojačano i nasilje na granici Izraela i pojasa Gaze, u kome su pre nedelju dana poginula dva Palestinca i isto toliko izraleskih vojnika. To je najkrvaviji sukob od tronedeljne izraelske ofanzve na pojas Gaze krajem 2008. i početkom 2009. godine