Kod belopalanačkog sela Divljana, oko 5 kilometara od Bele Palanke, raste, kako mnogi kažu, najstariji živi stvor na Balkanu – hrast kitnjak star više od 1.000 godina, koji su, po legendi, zasadili podanici makedonskog cara Samuila.
Kako za Tanjug kaže Mladen Cvetković, stručni saradnik u Turističkoj organizaciji Bele Palanke, hrast ima obim stabla od tri i po metra, a u šupljinu stabla može da stane sto sa stolicama.
– Mi često kažemo da je to najstariji stanovnik Balkana, ima više od 1.000 godina i pravi je magnet i atrakcija za sve putnike namernike, turiste, fotografe, zaljubljenike u prirodu. Ono što je karakteristično za ovaj hrast je to da pripada porodici hrasta kitnjaka, po legendi zasadili su ga podanici makedonskog cara Samuila i on se do dana današnjeg održao – rekao je Cvetković.
Dodaje da hrast i danas rađa žirove i da je očigledno da mikroklima ovog predela izuzetno odgovara hrastovima.
– U neposlednoj blizini nalazi se još jedan hrast kitnjak star 500 godina, a malo dalje, na oko kilometar vazdušne linije, u ataru sela Oreovac, raste još jedan takav hrast star oko 600 godina – navodi Cvetković.
Osamdesetogodišnja meštanka Divljane Snežana Jocić kaže za Tanjug da hrast raste na crkvenom imanju i da je zapravo sveto drvo, ili miro kako se ovde naziva, te da je posvećen Svetoj Trojici.
– Ovde se na dan Svete Trojice okupljalo celo selo, donosili su se kolači, pečenje, igralo se, pevalo bilo je zaista predivno, ali sada toga više nema. Ovde su nekada bile, u obližnjem manastiru i ruske monahinje, bilo ih je 40 i tu u neposrednoj blizini hrasta one su najvećim delom i sahranjene – priča ona.
O velikom značaju sela Divljana u istoriji svedoči i činjenica da se tu nalazi i Divljanski manastir, jedna od najvećih svetinja južnog dela Srbije.
Manastir se nalazi na nekadašnjem antičkom putu za Skoplje i Solun i pretpostavlja se da je star više od 1.600 godina.
Ova svetinja je mnogo puta rušena do temelja, a obnovili su ga braća Mrnjavčevići.
Prema podacima Eparhije niške, na ovom mestu još u 4. veku pre Nove ere nalazilo se svetilište posvećeno paganskom bogu Sunca Mitri.