Tanjug

Veliki hrišćanski praznik Bogojavljenje tradicionalno je obeležen u nedelju 19. januara na više lokacija u Beogradu i širom Srbije, održavanjem svetih liturgija u pravoslavnim hramovima, svečanim bogojavljenskim litijama i plivanjem za Časni krst koje je i pored vrlo hladnog vremena privuklo veliki broj takmičara, a događaj su pratile i razne manifestacije. Naša dijaspora je plivala za Časni krst u Nemačkoj, Švajcarskoj, Austriji, Danskoj i dalekom Novom Zelandu.

Brojne svetkovine

Na Čukarici je nakon svete liturgije i litije, održano plivanje za Časni krst, 27. godinu zaredom, a litija je išla od Hrama Svetog Đorđa do Ade Ciganlije gde je izvršen čin osvećenja vode i nadmetanje za Časni krst. Tokom svečanosti je održan za građane, pravoslavni običaj saborno pogruženje, uranjanje i izranjanje iz vode kao sećanje na krštenje.

U Zemunu se 28. put plivalo za Časni krst, a učestvovalo ke čak 550 takmičara, od čega 20 žena. Oni su na svetkovanju posle liturgije i litije došli do Dunava, gde se odigralo plivanje za Časni krst. Uskakalo se i u Dunav u Batajnici, četvrti put, a u Surčinu je bilo više od 100 plivača dok su svetkovinu ulepšali konjanici, etno bazar i besplatno kuvano vino.

Grocka se okupila na Dunavskom keju 12. put. U vodu je skočilo 38 plivača, među kojima dve dame. Plivalo se i u Novom Sadu, u Sremskoj Kamenici i Beočinu gded je krst za pobednika stigao iz Jerusalema. U Pančevu je bilo 120 kupača u Tamišu, a prvi je stigao Ognjen Savić.

Sveta vodica

Za učešće u manifestaciji Plivanje za Krst časni u Kragujevcu ove godine se prijavio maksimalan broj plivača, čak 142. među kojima sedam žena. Uskočili su u jezero u Šumaricama na znak U ime Boga. I Užice je oborilo sopstveni rekord sa 111 prijavljenih, među kojima je bila i jedna dama, a nakon liturgije je deljena “sveta vodica” za koju se veruje da štiti od bolesti, pa je treba malo popiti i njom se umiti.

Kraljevo je organizovalo tradicionalni 18. Bogojavljenski sabor sa plivanjem za Časni krst, koji je organizovalo Pravoslavno bratstvo Sveti Nikolaj Žički, uz podršku Grada i blagoslov SPC. U Čačku je u Moravu na 21. nadmetanju za časni krst, skočilo oko 200 ljudi, od čega devet dama, a prvi do cilja je drugi put zaredom doplivao Jovan Kecović (19). U Jagodini je ta tradicija ispoštovana 23. put na Bagrdanskom jezeru. U Šapcu su se takmičari nadmetali na 33 metra na plaži Stari grad na Savi.

U Boru je na na Borskom jezeru održano šesto plivanje za Časni krst, u organizaciji Crkvene opštine Bor, a Grad Zaječar i Eparhija timočka su organizovali su 12. plivanje na Crnom Timoku, na Popovoj plaži.

Jubilej u Nišu

Jug Srbije je takođe nastavio tradiciju. U Nišu je devetnaesto Bogojavljensko plivanje za Časni krst održano na bazenu Čair. U Vlasotincu je ova manifestacija zabeležila jubilej, dve decenije od prvog plivanja, a plivalo se u gradskom jezeru. Zalatara zlatara “Jovan” je zlatnikom darivala pobednika, a srebrnjakom najstarijeg i najmlađeg plivača. U Vranju se plivalo za časni krst na reci Pčinji, u Prokuplju 11. put, a u Kuršumliji 15.put na gradskom bazenu.

Krstovdan u crkvi Ružica

U crkvi Ružici na Kalemegdanu u Beogradu održana je povodom krstvodana sveta liturgija u subotu na Krstovdan. Među 35 plivača koji su se borili za Časni krst pobedio je Nemanja Milošević (14). Krstovdan se obeležava kao uspomena na vernike koji su prvi primili hrišćanstvo, a vezuje se za Bogojavljenje i krštenje Isusa Hrista, kao i za dan posvećen Svetom Jovanu Krstitelju, koji ga je krstio u reci Jordanu. Na Krstovdan se u hramovima obavlja i čin vodoosvećenja.

Obeležavanje i u Srpskoj

Plivalo se i u Republici Srpskoj. U Banjaluci su plivala u Vrbasu za Časni krst 33 učesnika. U Kotor Varoši je na osmom nadmetanju u reci Vrbanji ponovo je, među 30 takmičara, pobedio Pavle Popović, u Brodu na Savi, Vladimir Jović, u Trebinju Aleksej Budinčić (12), dok je litija posle liturgije u Andrićgradu, krenula ka višegradskoj ćupriji gde će se plivati za Časni krst.

Zlatibor na jezeru

Na Bogojavljenje je na Zlatiboru, održano tradicionalno plivanje za Časni krst na Vodicama. Meštani su na reci Crnom Rzavu napravili mini jezerce za ovu svrhu. U Požegi nije bilo klasičnog takmičenja, već su učesnici dolaskom do krsta ispoštovali tradiciju, nakon Svete liturgije, osvećenju Bogojavljenske vode i litije.