Hleba i milijardi

0


Dok najveći broj žitelja planete živi sve siromašnije i neizvesnije, neoliberalni kapitalizam trlja ruke. Milijarderi se svake godine toliko umnožavaju da će za koju godinu postojati samo dva društvena sloja – milijarderi i sirotinja. Proletarijat je nestao sa istorijske scene, jer su ga zamenili roboti i visoka tehnologija, ta sudbina čeka i intelektualce, seljaci izumiru, a poljima vladaju velike korporacije.
U takvoj podeli uloga godišnje se broj milijardera povećava za sedam odsto, a bogatstvo malo brže, čak 12 odsto. U proteklih godinu dana Evropa je potisnula Severnu Ameriku sa prvog mesta po broju najbogatijih, pokazalo je istraživanje kompanije Njealth-X i švajcarske banke UBS. Na svetu ukupno ima 2.325 milijardera, među kojima je svaka deseta žena. Evropa ima najviše milijardera i to 775.
Prosečna starost milijardera je 63 godine, 35 odsto ih nema završen fakultet. Kad su u pitanju gradovi, najviše milijardera živi u Njujorku i to 70, a drugo mesto zauzima Moskva sa 64 milijardera.
Prema prognozama, broj milijardera će nastaviti da raste pa će njihov broj 2020. godine premašiti 4.100, što bi bio porast od 78 odsto u odnosu na sadašnje brojno stanje.
Prosečna starost milijardera je 63 godine, a većina ih ne dosegne imovinu od milijarde dolara do kasnih četrdesetih godina, pa je 93 odsto milijardera starije od 45 godina.
Izgleda da podatak da sve veći broj milijardera poprilične svote novca troši na politiku, i to za političke kampanje, donosi veoma dobre rezultate oligarsima, koje sve češće optužuju da izbegavaju plaćanje poreza.

 

BROJ MILIJARDERA PO KONTINENTIMA
x Evropa 775
x Severna Amerika 609
x Azija 560
x Latinska Amerika 153
x Australija 50
x Afrika 40

 

 

BROJ MILIJARDERA PO PO ZEMLjAMA
x SAD 571
x Kina 190
x Velika Britanija 130
x Nemačka 123

 

 

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here