Eksplozija u Bejrutu, glavnom gradu Libana, treća je po snazi u istoriji, odmah posle eksplozije nuklearnih bombi u Hirošimi i Nagasakiju, kaže Kristofer Bazbi, britanski stručnjak za efekte jonizujućeg zračenja i naučni sekretar Evropskog komiteta za rizike radijacije.
Guverner Bejruta Marvan Abud već je uporedio eksploziju u bejrutskoj luci, usled koje je nastala i karakteristična „pečurka“, sa eksplozijama nuklearnih bombi u japanskim gradovima 1945. godine.
Bazbi, britanski ekspert, ima i naučnu argumentaciju za takvo poređenje. U bejrutskoj luci eksplodiralo je više od 2.700 tona šalitre, hemijskog jedinjenja koje ima sličnu eksplozivnu snagu kao TNT.
A video I received on WhatsApp of the scalr of explosion in #Beirut, confirming it was at the port. pic.twitter.com/bIkcyfsi0o
— Bissan Fakih (@BissanCampaigns) August 4, 2020
To znači da je eksplozija 2.700 tona šalitre slična snazi eksplozije 2,7 kilotona TNT. Prema njegovoj računici, eksplozija u Bejrutu treća je po snazi u istoriji, odmah posle eksplozije nuklearnih bombi u Hirošimi i Nagasakiju.
– Bomba u Hirošimi imala je snagu između 10 i 12 kilotona TNT, Prema tome, eksplozija u Libanu imala je trećinu snage bombe iz Hirošime – kaže Bazbi.
On objašnjava i da se „pečurka“ tokom eksplozije u Bejrutu pojavila na sličan način kao što se to događa kod nuklearnih bombi.
– Jak udarni talas napravio je kompresiono prstenje u vodenim isparenjima, kao što bi to uradila i nuklearna bomba kada se detonira u blizini vodene površine“, navodi britanski naučnik.
Kako dodaje, eksplozije sličnih hemijskih jedinjenja kao u Bejrutu događale su se i u prošlosti, ali nijedna nije bila snažna kao ova u Libanu.
– Jedna se dogodila u Teksasu, takođe u luci, a druga u Nemačkoj dvadesetih godina 20. veka u jednom skladištu. Međutim, ova u Bejrutu je najveća posle Hirošime i Nagasakija – zaključuje britanski ekspert.