Posle razgledanja hrama i ručka, iguman Metodije rado je pristao da čitaoce "Vesti" obavesti o toku obnavljanja manastira posle katastrofalnog požara koji je izbio pre više od 10 godina, u noći između 3. i 4 marta 2004. godine, kad je uništena gotovo polovina manastirskog kompleksa.
– Požar je izbio 2004. godine, a obnova je nakon pripreme i pribavljanja projekta počela dve godine kasnije, što znači da se manastir obnavlja već osam godina. Obnovljeno je oko 60 procenata oštećene površine, a prvi i najvažniji cilj bio je da manastir dobije fizionomiju kakvu je imao pre požara. Poklonici koji su bili pre požara u Hilandaru, a došli su i kasnije, tvrde da smo u tome uspeli – kaže iguman Metodije.
Sačuvati riznicu– Za naš narod je velika pohvala što ima duhovnu i kulturno-obrazovnu instituciju staru osam vekova. Pored kulturnog blaga od nepocenjive vrednosti, tu je i "Medicinski kodeks" koji je na srpskom jeziku pisan pre osam vekova. Hilandar je prava kulturna riznica koju moramo sačuvati i u nasleđe sledećim generacijama predati – naglašava iguman Metodije, ističući da manastir danas održavaju 42 monaha koji dolaze iz svih krajeva u kojima žive Srbi. |
Kako iz njegovih reči proizlazi, uporedo sa građevinskom obnovom, uspešno se odvija i duhovna obnova, kao i manastirksa ekonomija. Pored onoga što je izgorelo, zasađeni su i novi vinogradi i maslinjaci. Iguman naglašava da je ekonomija važna i zbog sticanja sredstava za obnovu.
– Naš najveći donator je Vlada Republike Srbije, a do izbijanja privredne krize sredstva za održavanje Centra svetogorskog nasleđa redovno je izdvajala i grčka država. Sada su prestali da nas finansijski pomažu, a sredstva Republike Srbije su smanjena. Ipak, iako usporena, obnova se kontinuirano nastavlja – objašnjava starešina srpske duhovne i kulturne riznice na Svetoj gori.
Prema njegovim rečima, za obnovu su još preostali konaci s monaškim kelijama, magacinski prostori i pekara na drvo, koju trenutno zamenjuje električna koja je podignuta van manastira.
– Spoljni izgled manastira je gotovo isti kao i pre požara. Na prilaznom severozapadnom delu sve je završeno. Istina, tu imamo još jedan manji deo sa skelama, ali će i one do kraja godine biti uklonjene. Preostaje nam još zapadni i istočni deo. Lepo izgleda, fasade su ponovo poprimile svoj prvobitni izgled, a uređena je i okolina. Dođite sa jednom grupom i videćete da je naš manastir ponovo lep – pozvao je "Vesti" iguman Metodije.
Nesuđeni inženjer postao igumanIguman Metodije Marković rođen je u Čačku 1970. godine, a kršteno ime mu je Vladimir. U ovom gradu je završio elektrotehniču školu, a odluku da ode na Svetu goru i da se zamonaši doneo je 1994. kao studen četvrte godine Elektrotehničkog fakulteta u Beogradu. Posebno se istakao u obnovi manastira posle katastrofalnog požara. Manastirsko bratstvo ga je izabralo za igumana 2010. godine. |