Američki ambasador u Srbiji Kristofer Hil izjavio je na Beogradskoj bezbednosnoj konferenciji da mnogo toga mora da se uradi kako bi došlo do normalizacije odnosa između Srbije i Kosova.
Hil je naglasio da je važno podržati dijalog koji vodi EU.
– Veoma je važno pokrenuti te procese i stvoriti uslove za normalizaciju odnosa. Ali, tu očigledno postoji mnogo posla. To je nešto što je deo ove trenutne administracije, ali i naredne, jer problem ne može odmah da se reši. Mnogo posla se mora uraditi kako bismo došli do statusa normalizacije odnosa između Srbije i Kosova – istakao je Hil.
Dodao je da je izaslanik EU za dijalog Miroslav Lajčak postavio mnogo pozitivnih predloga koji su usmereni na brojne teme, uključujući i formiranje Zajednice srpskih opština.
– To su stvari koje je pokrenuo odmah na početku i one moraju da se implementiraju. Kasnije, ako svi urade to što je Lajčak predložio, bićemo na boljem mestu. Svakako, izgubili smo vreme zbog brojnih razloga, ali moramo se vratiti na posao – istakao je američki ambasador.
Na konstataciju da Srbija nije primenila određene sporazume, ali da postoji pritisak na Kosovo da to uradi, Hil ističe da nije siguran da bi se složio sa tim viđenjem.
– Sve je mnogo kompleksnije i moramo da nastavimo sa normalizacijom i usvojimo predloge koje je dao Lajčak. Ne mogu da se složim sa vašom konstatacijom. Mislim da ne vidite najbolje situaciju i morate da shvatite da je u pitanju složen proces koji uključuje obe strane – kazao je Hil.
Kada je u pitanju verovatnoća da Priština pošalje nacrt statuta ZSO Ustavnom sudu i može li taj potez odblokirati dijalog, Hil kaže da se o tome mora tražiti mišljenje od Lajčaka.
– Moram da kažem da je to posao gospodina Lajčaka i da morate pitati njega za mišljenje. Naše viđenje je da treba da podržimo Lajčaka, njegove predloge i pokušati da ih usvojimo prema zajedničkom sporazumu – istakao je on.
Upitan kako će izbor novog predsednika SAD uticati na Zapadni Balkan, a posebno odnose Kosova i Srbije, Hil ističe da je trenutno u toku tranzicioni period u Vašingtonu.
– Mora da se uradi mnogo posla kada je u pitanju imenovanje zvaničnika na visoke funkcije. Kada se to završi, biće imenovanja i za ostale pozicije, od kojih mnoge mora da potvrdi Senat. Moramo videti kako će se sve odvijati i trenutno ne možemo da odgovorimo na ovo pitanje – zaključio je Hil.
Ma ajde,sta naprica.Okupator nam prica price.