"Ne verujem da bi iko u BiH, niti izvan nje, želeo da uđe u tu avanturu", rekao je Hičner.
Prema njegovim rečima, okvir dejtonske strukture dovoljan je da budu zadovoljeni interesi svih građana BiH, a problem je u tome što ne postoji spremnost domaćih lidera da se dogovore i da BiH učine funkcionalnom državom.
"Dejtonski ustav itekako omogućava razvoj države i njenih institucija. Ne samo da to omogućava, nego taj sporazum na to čak i poziva, ali problem je kako ga ko interpretira", precizirao je Hičner za "Dnevni avaz".
Iako butmirski paket ne smatra idealnim, on je ocenio da je dobra osnova za razgovore lidera.
Hičner je rekao da priče o podeli BiH, referendumima u Republici Srpskoj i trećem entitetu nisu realne opcije, ističući da cepanje BiH ne bi prihvatio niko u međunarodnoj zajednici.
On smatra da bi bilo kakav referendum značio destabilizaciju političke situacije u BiH i da bi se pokazao kontraproduktivnim ustavnom poretku, ali i interesima RS.
Hičner nije za to da američka administracija imenuje specijalnog predstavnika ističući da bi to poslalo poruku da je situacija u ovom regionu jednako krizna kao u Avganistanu ili Iraku, što nije istina.
Ocenjujući da je situacija u BiH teška i u političkom i u ekonomskom smislu, Hičner je rekao da nema bojazni od novih oružanih sukoba u doglednoj budućnosti.