Komemorativnom akademijom u MTS dvorani u Beogradu obeleženo je 23 godine od završetka jedne od najvećih bitaka tokom agresije NATO na SRJ 1999. godine – bitke na Košarama. Pokušaj kopnene invazije na Srbiju iz pravca Albanije počeo je 9. aprila, a bitke na samoj granici su trajale do 14. juna, gotovo nedelju dana duže, kako je u Kumanovu potpisan Vojno-tehnički sporazum kojim je prekinut rat.
Jedan od aktera tih dana slave, potpukovnik Dragutin Dimčevski, zamenik komandanta 53. graničnog bataljona Prištinskog korpusa Treće armije, ističe za “Vesti” da je bitka za Košare zlatnim slovima upisana u slavnu srpsku istoriju.
– Bitka na Košarama je odredila dalji tok odbrane SRJ tokom agresije NATO. Tokom odbrane ovog dela granice naša vojska je bila suočena sa desetostruko jačim neprijateljem, ali naši vojnici, pre svega graničari su znali da brane ne samo zemaljsku već i nebesku Srbiju. Kada smo tog 14. juna 1999. godine dobili naređenje o povlačenju došlo je do nadrealne scene. Svi smo poslušali naređenje i krenuli uzdignute glave, ali sa suzama u očima – svedoči jedan od heroja odbrane Košara.
Heroji sa Košara i pripadnici Vojske Srbije svake godine obeležavaju 9. april, dan kada je počela borba za odbranu karaule Košare. Pored spomenika braniocima otadžbine u Kruševcu, zasađeno je 108 stabala u spomen na toliko poginulih boraca.
U čast junaka sa Košara, u kruševačkoj kasarni “Knez Lazar” postavljen je tenk koji je imao presudnu ulogu u sprečavanju terorističkih jedinica koje su 1999. pokušale da prodru ka selu Junik i Metohiji.