U okviru obeležavanja Dana primirja i sećanja na hrabre ratnike Velikog rata u Frankfurtu su na memorijal Spomen-krst vence položili predstavnici srpske i ruske zajednice. Spomenik podignut na mestu gde su sahranjeni srpski i ruski vojnici iz Prvog svetskog rata nalazi se na rusko-srpskom oficirskom groblju na Glavnom frankfurtskom groblju. Vence su tačno u 11 časova položili Aleksandar Đurđić, generalni konzul Srbije u Frankfurtu, i Oleg Krasnitski, generalni konzul Ruske Federacije u Bonu.
Parastos palim ratnicima služila su tri sveštenika Srpske pravoslavne crkve, otac Simon Turkić, otac Neđeljko Đokić iz Frankfurta i otac Aleksandar Marković iz Vizbadena. Pored sveštenstva i predstavnika srpskog i ruskog konzulata, komemoraciji i parastosu su prisustvovali i predstavnici srpskih klubova i udruženja, nastavnice Dopunske škole na srpskom jeziku u pokrajini Hesen, kao i brojni građani srpske zajednice.
– Na stogodišnjicu pobede u Prvom svetskom ratu, 2018. godine, podigli smo ovaj Spomen-krst za naše pretke i Ruse koji ovde počivaju od Velikog rata. Pomolili smo se danas, da ostanemo na putu jevanđelja, na kome se nalazi Golgota, ali i na kraju vaskrsenje i život večni – rekao je otac Simon Turkić.
Aleksandar Đurđić, generalni konzul Srbije u Frankfurtu, za “Vesti” ističe da je Dan primirja u Prvom svetskom ratu i naš državni praznik.
– Čast mi je i veliko zadovoljstvo da sam ovde i da nastavim tradiciju koju su uspostavile kolege koji su bili na ovoj poziciji pre mene. Naš zadatak je, takođe, da budemo ovde, da odamo počast sunarodnicima koji su za mir i za slobodu naše zemlje dali ono najvrednije što su imali, a to su životi. Drago mi je da je ovde prisutan i generalni konzul Ruske Federacije koji je došao iz Bona da ispoštuje njihove i naše žrtve – naveo je Đurđić.
Zbog toga što su nemačke vlasti smanjile broj generalnih konzulata u Frankfurtu više nema Generalnog konzulata Ruske Federacije, pa je na komemoraciju, iz 200 kilometara udaljenog Bona, stigao generalni konzul Oleg Krasnitski, koji je rado govorio za “Vesti”.
– Ovo je takođe za nas iz Ruske Federacije jedno od važnijih istorijskih mesta iz Prvog svetskog rata, kao i iz Drugog svetskog rata. Rusija i Nemačka imaju sporazum o očuvanju ratnih grobalja iz oba rata i ovaj spomenik obuhvata taj sporazum. Prvi put sam ovde i smatram da je ovo značajan istorijski spomenik jer su Rusija i Srbija u Prvom kao i u Drugom svetskom ratu bile na istoj strani. Bili smo braća po oružju i znamo da je za Srbiju to bio oslobodilački rat i borba za nezavisnost. Srbija je dala puno žrtava u Prvom ratu, kao i Rusija koja je imala više od dva miliona žrtava u tom ratu. U Rusiji se ponovo vraća sećanje na to vreme koje je bilo u senci Oktobarske revolucije – rekao je Krasnitski.
Počast ratnicima
Julija Brunhardt i Jasmina Salihagić iz Frankfurta su zajedno došle da odaju počast ratnicima.
– Poreklom sam iz Kazahstana, ruska Nemica, ali sada živim u Frankfurtu. Moj deda je bio ratni veteran iz Drugog svetskog rata i borio se na strani tada njegove zemlje Rusije. On nas je naučio da poštujemo i uvek kada smo u prilici odamo počast ratnim veteranima u svim ratovima – kaže nam Julija Brunhardt.
Jasmina Salihagić, koja je poreklom iz Srbije i Crne Gore, navodi da je njen pokojni deda bio u AVNOJ-u.
– Deda je bio u antifastičkoj borbi u Crnoj Gori u Herceg Novom. Nas dve imamo sličnu porodičnu ratnu istoriju i ovde smo da odamo poštu poginulim ratnicima koji su se u Velikom ratu borili za svoju zemlju, kao što su se naši dedovi borili nešto kasnije. Verujem da je neko od mojih predaka bio učesnik i Velikog rata – kaže Jasmina Salihagić.
Ponosni na pretke
Predstavnici Humanitarne organizacije Srbi za Srbe su takođe došli da odaju počast ratnicima, a Aleksa Salaković nam je rekao:
– U ime HO Srbi za Srbe smo došli da odamo počast srpskim i ruskim ratnicima koji su svoje živote dali za slobodu u Velikom ratu. Ponosni smo na naše pretke i pomolili smo se za njihove duše u svoje ime i u ime naše Humanitarne organizacije Srbi za Srbe.