Hapšenja zbog zloupotreba u Fondu PIO

0

Foto: Ilustracija

Privedeni su Ivan Đinđić, Željko Antulov, Predrag Dejanović, Dejan Filipović, Sredoje Mirković i Zorica Odavić Stamenković, navodi se u saopštenju.

Protiv svih lica podneta je krivična prijava, a po nalogu tužioca doneta su rešenja o njihovom zadržavanju.

 

U saopštenju Tužilaštva za organizovani kriminal se navodi da su ova lica uhapšena zbog sumnje da su kao pripadnici organizovane kriminalne grupe omogućili nezakonito ostvarivanje prava na starosnu penziju većem broju lica u periodu od 2007. do 2014. godine.

 

Analizira se još 250 predmeta

Radisavljević je kazao da policija analizira još oko 250 sličnih predmeta za koje postoje indicije da je i u njima došlo do nezakonitog priznanja
prava na starosnu penziju i ispalate starosne penzije i da je zapravo na ovaj način budžet PIO fonda i to filijala Beograd oštećena za preko tri miliona evra.

U saopštenju MUP-a Srbije navodi se da je lice sa incijalima I. Đ od 2007. organizovao kriminalnu grupu i ljudima kojima je nedostajao puni radni staž upisivao fiktvni za sumo od 300 do 700 evra po godini staža.

 

Taj radni straž je navodno bio ostvaren u Beogradskom vodovodu i kanalizaciji, Elektrodistribuciji Beograd, Zavodu za transfuziju krvi, Vadešu, ali da je utvrđeno da te oosobe nikada nisu bile zaposlene u ovim preduzećima. Ova lica pribavila su imovinsku korist od 125.000 evra.

 

Tužilac za organizovani kriminal Miljko Radisavljević je agenciji Beta rekao da je policija protiv svih osumnjičenih podnela krivične prijava i da su po nalogu tužilaštva

doneta rešenja o njihovom zadržavanju.

 

"Prema navodima krivične prijave, postoji sumnja da su ova lica sačinjavanjem flasifikovane dokumentacije i unošenjem neistinitih podataka o ostvarenom radnom stažu i stažu osiguranja u matične evidenciju PIO fonda omogućili većem broju lica da na nezakonit način ostvare pravo na starosnu penziju", rekao je tužilac.

 

Radisavljević je objasnio da je policija do sada obradila 58 pođedinčanih slučajeva, za koje "postoje osnovi sumnje da je došlo do nezakonite isplate penzije u iznosu od oko 62 miliona dinara, a da je istovremeno PIO fond oštećen za oko 70 miliona dinara".

 

"Pripadnici organizovane kriminalne grupe su, kako se sumnja, za sebe ostvarili imovinsku korist napalaćujući svoje usluge u iznosu od najmanje 113.000 evra i 3,3 miliona dinara", rekao je Radisavljević.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here