Rid je istakao da je pre dve sedmice Haški sud uputio pismo Hrvatskoj sa zahtevom za odgovor u kojoj je fazi taj slučaj, preneo je zagrebački "Jutarnji list".
Merčepa javnost, nevladina udruženja i Haški tribunal otvoreno prozivaju za učešće u ratnim zločinima nad Srbima u Zagrebu, Vukovaru, Pakračkoj poljani i Gospiću, ali protiv njega u Hrvatskoj nije pokrenut postupak.
Priznali zločine
Jedinica MUP-a pod Merčepovom komandom proziva se za likvidacije najmanje 20 srpskih civila pre borbi za Vukovar u leto i jesen 1991. godine. Ovu jedinicu okrivljuju i za formiranje konclogora na Zagrebačkom velesajmu, u koji su dovođeni i mučeni Srbi, za formiranje konclogora u Pakračkoj Poljani, u čjem je širem rejonu ubijeno najmanje nekoliko desetina Srba iz zapadne Slavonije i Zagreba koji su tamo dovođeni, kao i za likvidacije Srba u Gospiću ujesen 1991. godine. Pripadnici Merčepove jedinice ubili su troje članova porodice Zec, među kojima i 12-godišnju Aleksandru, ali su zbog navodne proceduralne greške pušteni, iako su priznali zločin.
|
Hrvatski državni tužilac Mladen Bajić demantovao je za "Jutarnji list" Ridovu izjavu, ističući da tužilaštvo "do danas nije dobilo nikakav upit o predmetu koji pominje Rid".
"Njegova izjava je netačna, a to smo ustanovili i u razgovoru s predstavnicima suda", rekao je Bajić.
Dosije iz istrage o zločinima koje su počinile jedinice u žargonu nazvane "Merčepovci" označen je kao predmet B kategorije i nosi kodni naziv "Atlantis".
Taj predmet je u Hrvatskoj delimično realizovan u optužnici protiv Damira Kufnera i petorice pripadnika Hrvatske vojske zbog ubistva najmanje 16 srpskih civila blizu Pakraca.
Vrhovni sud nedavno je ukinuo osuđujuću prvostepenu presudu županijskog suda u Požegi, a kao razlog je naveo pravno upitan status svedočenja koje su prikupili haški istražioci.
Ostali materijali koje su u predmetu "Atlantis" prikupili haški istražioci, a u kojima se pominje i uloga samog Merčepa, predmet su kriminalističke obrade koju je naložilo državno tužilaštvo.
Ridova izjava tumači se i kao pritisak kojim se traži ubrzanje istrage oko Merčepa, piše list.
List piše i da je, nedugo nakon što je novinarima u Haškom sudu iz izvora tužilaštva rečeno da je hrvatskom državnom tužilaštvu poslano pismo u kome se traži izjašnjavanje oko slučaja, portparol suda demantovao postojanje takvog pisma.