"Zgusnutost hodočasnika, priroda rituala i kontakt ramenima preporučen tokom molitvi, činiće savršenu atmosferu za prenošenje bolesti", upozorili su Šahul Ebrahim iz američkih Centara za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) i Ziad Memiš, zvaničnik saudijskog ministarstva zdravlja.
Oko tri miliona ljudi iz 160 zemalja obično učestvuju u hadžiluku. Od toga do dva miliona u Saudijsku Arabiju dolazi iz inostranstva, prenosi Rojters.
Memiš i Ebrahim upozoravaju da će posle hadžiluka oko 45.000 hodočasnika iz Evrope i više od 15.000 iz Severne Amerike proći kroz najprometnije vazdušne luke na povratku kući, povećavajući rizik od širenja virusa H1N1.
Neke ranije studije su pokazale da respiratorne infekcije prilikom odlaska u Meku zahvate 30 do 35 odsto hodočasnika. Međutim, zaraznost svinjskog gripa je znatno veća od zaraznosti klasičnih infekcija disajnih organa.
Ministri zdravlja arapskih zemalja su se u julu dogovorili da ove godine pokušaju da spreče odlazak na hadžiluk osoba starijih od 65 i mlađih od 12 godina, a vlade nekoliko muslimanskih zemalja savetovale su vernike da ove godine ne idu na hadž.
Vlasti nekih zemalja takođe savetuju trudnice, kao i osobe hronično obolele od dijabetesa, srčanih, plućnih i bubrežnih oboljenja da propuste ovogodišnji hadžiluk.
Aerodromski terminal za hodočasnike u Džedi, kao i saudijske luke i obližnji aerodromi, biće opremljeni termalnim senzorima za proveru putnika, kao i dopunskim medicinskim osobljem.
Stručnjaci ukazuju da te mere mogu da budu samo delimično efikasne jer mnogi hodočasnici ne moraju da pokažu simptome bolesti pri dolasku, a neki zaraženi uopšte ne moraju da ispolje povišenu temperaturu.