Tokom nedavnog rata u Pojasu Gaze koji je Izrael vodio protiv palestinske organizacije Hamas, jevrejska država je od raketa koje su na nju ispaljivane s ove teritorije bila branjena sistemom koji se zove Gvozdena kupola.
Rakete ispaljene u pravcu Izraela nisu izazvale nikakvu štetu jer je izraelski protivraketni odbrambeni sistem uništio 15 raketa u isto vreme. Hamas je odlično znao sa čime se suočava i pokušao je da zbuni sistem, ispaljujući veliki broj raketa istovremeno, ali bez uspeha.
Paprena cena
Osećaj nedodirljivosti |
U pitanju je mobilna odbrambena tehnologija koju hvale da pravi razliku na terenu i čuva živote umesto što oduzima neprijateljske.
Sistem za protivvazdušnu odbranu koji Izrael koristi kako bi presreo i uništio rakete kratkog dometa, artiljerijske granate i mine iz minobacače s udaljenosti do 70 kilometara da bi zaštitio civilne oblasti koje se nalaze na putu tih projektila nazivaju i "džemperom za rakete".
Radi se o trodelnom sistemu presretačkih baterija. Radar traga za ispaljenim projektilima sa druge strane granice ka Izraelu, posle čega napredni softver računa njihovu moguću trajektoriju i predviđa im putanju. Informacija koju pruža se koristi da se presretački projektili klase tamir ispale sa zemlje kako bi uništile neprijateljske rakete dok su u vazduhu.
Razvoj Gvozdene kupole, izraelskog protivraketnog odbrambenog sistema, započeo je 2005, a 2007. je izabrano kao izraelsko zvanično protivraketno oružje kratkog dometa. Gvozdena kupola je vatreno krštenje je imala marta 2011. godine, a prvu uspešnu intervenciju imala je narednog meseca, kad je presrela rakete klase Grad koje su ispaljene iz Gaze. Odlučeno je da se sistem uspostavi posle rata sa Hezbolahom u Libanu 2006, kada se 4.000 raketa ove islamističke organizacije sručilo na jevrejsku državu i ubilo 44 ljudi.
Posle sukoba u Gazi iz novembra 2012, Izrael je tvrdio da je presreo 85 odsto Hamasovih raketa, ali je taj procenat osporen. Međutim, većina stručnjaka ne spori da sistem funkcioniše, a to potvrđuje činjenica da je broj izraelskih žrtava danas daleko manji nego što je bio pre aktivacije ovog sistema.
Hakerski upad iz Kine? |