Tek što se Vlada Srbije pred Međunarodnim monetarnim fondom obavezala da će krenuti u ozbiljnu reformu javnog sektora, a u narednoj godini držati plate zaposlenih na postojećem nivou, ministar ekonomije Mlađan Dinkić najavio je da će primanja u državnoj upravi ponovo biti vraćena na stari, odnosno uvećani iznos, jer od Nove godine prestaje da važi Zakon o privremenom smanjenju plata u javnom sektoru.
To praktično znači da će, na primer, guverner NBS Radovan Jelašić koji je bio među najplaćenijim, umesto sadašnjih 186.000 dinara od 2010. ponovo primati podebeo koverat sa čak 412.000 dinara (oko 4.500 evra).
– Zakon o privremenom smanjenju plata ističe 31. decembra ove godine, što znači da se od Nove godine plate svih zaposlenih u administraciji vraćaju na prethodni nivo. Dakle, nema povećanja, ali suštinski se vraćaju na onaj prethodni nivo jer je kriza na izmaku i nema dalje potrebe za ovako rigidnom merom – objasnio je Dinkić, dodavši da će plate u javnim preduzećima morati da se urede nekim podzakonskim aktima.
Deda MrazRadovan Jelašić je bio najveći protivnik smanjenju plata koje prelaze cifru od 40.000 dinara, smatrajući da to ne treba da se odnosi na zaposlene u Narodnoj banci. Guverner je Zakon osporio i pred Ustavnim sudom, ali je najviša sudska instanca njegov zahtev odbacila kao neosnovan. Sada bi cinici mogli da primete da Jelašićev partijski lider Mlađan Dinkić odrađuje ono što Ustavni sud nije hteo i guverneru, poput Deda Mraza, vraća primanja koja će mu olakšati otplatu kredita za vilu na Dedinju. |
Ekonomista Aleksandar Stevanović nije iznenađen što neće biti produženo važenje zakona, jer je, kako kaže, Vlada Srbije pokazala da joj nije stalo za ozbiljne reforme i rez u javnom sektoru, već nastavlja da troši mnogo čim je prestala da se produbljuje kriza.
– Ako Vlada već neće da otpušta ljude u državnoj upravi i javnim preduzećima, smanjenje plata najbrži je potez za pojeftinjenje javnog sektora. To je mera koja je trebala da bude urađena i pre krize, jer je naša država preskupa i usporava rast privrede – kaže Stanković za "Vesti".
On konstatuje da su i pored ove privremene mere, u državnim službama očito bili lepo plaćeni, jer nije bilo masovnog protesta kada je proletos došlo do smanjenja plata. Na pitanje kako će MMF gledati na Srbiju čija vlada se obavezala na "zamrzavanje" plata, a
Solidarni porez
Zakon o privremenom smanjenju plata u javnom sektoru propisao je da se svim zaposlenima u javnom sektoru koji su imali primanja od 40.000 do 100.000 dinara oduzima 10 odsto od plate, za one sa preko 100.000 dinara – 15 odsto, dok su najveće zarade ograničene i nisu mogle da budu veće od šest prosečnih zarada u zemlji, što iznosi oko 186.000 dinara. |
istovremeno vraća na stari, veći nivo najveće plate, Stanković odgovara:
– Ako jedno obećavate, a drugo radite, naravno da nas MMF neće shvatati ozbiljno. U Vladi se očigledno nadaju da nam pare od MMF neće ni trebati, ali tako su mislili i 2004. godine, pa se pokazalo suprotno.
Vraćanje plata na stari nivo indirektno su potvrdili i u Ministarstvu finansija koje drži Demokratska stranka. Konačna odluka zavisiće od analiza predloga budžeta za 2010. godinu. Nameće se pitanje zašto je DS koalicionom partneru, lideru G17 plus, ponovo prepustilo da "istrčava" sa dobrim vestima za jedan deo birača?
– Neko je jednom rekao da Dinkić vodi računa da donosi dobre vesti, jer ako ima stranaka koje ne vode računa o svom članstvu, to sigurno nije G17 plus. Sve se radi kako bi se oživela partija i prešao magični cenzus od pet odsto – odgovara Stanković.