youtube/ PRVA
Arno Gujon

Društvena mreža Tviter suspendovala je naloge 12 poslanika i funkcionera SNS-a, ali i Arna Gujona, francuskog humanitarca i direktora Uprave za saradnju sa dijasporom i Srbima u regionu, koji nije član nijedne partije.

Gujon je iskoristio drugu društvenu mrežu, Fejsbuk, da o tome obavesti javnost.

– Upravo mi je Tviter, bez obrazloženja, suspendovao nalog na kojem sam imao 34 000 pratilaca! To je skandalozno! Pogledajte moj poslednji tvit i sami zaključite da li sam nešto pogrešno napisao – poručio je Gujon.

A u poslednjoj objavi pred suspenziju na Tviteru, Gujon je komentarisao naslov sa sajta Televizije N1 u kom se navodi rezultat istraživanja prema kome “gotovo polovina građana Srbije misli da je Kosovo izgubljeno”.

U ime demokratije

Gujon je u svojoj objavi na Tviteru ukazao da je ova anketa “rađena od 4. do 14. marta, i da iskusni propagandisti uvek nađu pravi trenutak za spinovanje”. Time je očito aludirao da je Televizija N1 zadržala rezultate ankete, bili istiniti ili ne, da bi ih objavila u trenutku pregovora predsednika Aleksandra Vučića i prištinskog premijera Aljbina Kurtija, a uoči očekivanog nastavka opasnih tenzija na Kosovu.

Iako Tviter pokušava da ostavi utisak najdemokratskije i namenjene intelektualnim ljudima, ova društvena mreža lako poseže za suspendovanjem ili trajnim gašenjem nečijeg naloga, što je na svojoj koži osetio i bivši američki predsednik Donald Tramp. Čak su blokirani i drugi nalozi koji su ukazivali na njegove tekstove na internetu, naravno u ime demokratije.

Od Makrona do Šolca

Naime, gotovo da nema svetskog državnika bez naloga na Tviteru, počev od francuskog i američkog predsednika Emanuela Makrona Džozefa Bajdena, pa do nemačkog kancelara Olafa Šolca. Oni preko Tvitera objavljuju svoje stavove ili važne informacije. Naravno, u većini slučajeva objave pišu profesionalci, ali oni iznose zvanične stavove državnika i nije zabeleženo da je neko od njih, izuzev Trampa, suspendovan.

Pri tom je nalog Donalda Trampa blokiran dok je još bio predsednik, 6. januara prošle godine, kada su njegove pristalice upale na Kapitol hil u pokušaju da spreče inauguraciju Džozefa Bajdena. Pri tom je Tviter objavio da “zbog podsticanja na nasilje” neće dozvoliti povratak Donalda Trampa na ovu društvenu mrežu čak i ako ponovo bude kandidat na predsedničkim izborima.

Cenzura bez obrazloženja

Po zvaničnim pravilima Tvitera, suspenduju se lažni i nalozi s neželjenim sadržajem koji predstavljaju bezbednosne rizike za ovu društvenu mrežu i njegove korisnike. Povodom suspenzije naloga Arnoa Gujona niko iz Tvitera se nije oglasio, pa se i ne zna koji je od ovih uslova humanitarcu stavljen na dušu.

“Ugašen” 12 puta

Nebojša Krstić, analitičar i marketinški stručnjak, kaže da je Tviter u više navrata suspendovao njegov nalog.

– Mene je Tviter gasio 12 puta, tako da se treba navići na te vrednosti slobode govora i otvoriti nove naloge – kaže Krstić za “Vesti”.

Najviše buke u javnosti se podiglo oko suspenzije njegovog naloga 2019. godine. Tviteraši su komentarisali taj događaj i pozitivno i negativno, a pojavilo se tada i nekoliko novih naloga navodno Krstićevih, sa naznakom “ovo je moj privremeni nalog, dok mi se ne vrati stari”. Ispostavilo se međutim da su svi bili lažni, odnosno da ih je otvorio neko drugi, a onda se Krstić fotografisao s natpisom “moj privremeni nalog je…”

Sreća dece na Fejsbuku

Nije poznato kada će nalog Arna Gujona biti odblokiran, ali on sigurno neće izgubiti mnogo suspenzijom na Tviteru. Naime, na ovoj mreži, Fejsbuku i Jutjubu Gujona i njegove aktivnosti prati već 300.000 ljudi.

Tako su njegovi pratioci na Fejsbuju, na primer, samo ovog meseca mogli da saznaju o humanitarnim aktivnostima organizacije Solidarnost za Kosovo koje Gujon nije zapostavio uprkos obavezama u Upravi za dijasporu i Srbe u Regionu. Kao i svake godine, organizovano je letovanje u Crnoj Gori za srpsku decu s Kosova i Metohije.

Gujon je decu obišao u Tivtu, pošto mu je to jedina mogućnost da ih vidi i zagrli, budući da mu je ulazak na Kosovo zabranjen pre tri godine. Mnoga od ove dece imala su prvi put priliku da se uvere da je more zaista slano.

Zatim je Gujon objavio zapise i fotografije s letnje škole srpskog jezika za dijasporu i strane studente, koju je pohađalo 34 učesnika iz čak 14 zemalja. Nastavu je organizovala Matica srpska u Crnoj Gori, a Gujon je objavio da je srećan što je Uprava podrškom dala vetar u leđa nikšićkim profesorima za realizaciju ovog važnog projekta.

Opekao se i Ilon Mask

Ni najbogatiji čovek sveta i direktor kompanija Tesla i Spejs Eks Ilon Mask nije uspeo da se izbori s Tviterom. Mask je nameravao da za 44 milijarde dolara kupi većinski paket akcija Tvitera, ali je u julu najavio raskid tog ugovora zbog kršenja nekoliko odredbi.

Naime, Mask je u aprilu sklopio ugovor, ali je sam otkup akcija odložio dok mu se ne dokaže da lažni nalozi čine manje od pet odsto ukupnih korisnika. Tviter se s tim nije saglasio i najavio je pokretanje postupka radi sprovođenja ugovora. Analitičari smatraju da bi to moglo dovesti do potencijalno duge i teške pravne borbe.

U međuvremenu, Mask je najavio da će odblokirati Trampov nalog jer misli da je to bila greška. Donald Tramp rekao je da se ne bi vraćao na Tviter jer više voli da promoviše društvenu mrežu koju je sam osnovao Trut soušal.

Suspendovani su i Tviter nalozi bivšeg savetnika za nacionalnu bezbednost Majkla Flina, advokata Sidni Pauel i drugih Trampovih saradnika.