Prema naučnim istraživanjima odrasli bi trebalo da unose oko 400 mikrograma folne kiseline dnevno. Ova supstanca poznata je kao vitamin B9, a ključna je u proizvodnji krvnih zrnaca i regulaciji DNK-a. Odgovorna je za rast, razvoj i ojačavanje nervnog sistema.

Ako vašem telu nedostaje folna kiselina, mogu da se pojave određeni simptomi, čak i da dođe do anemije.

Ovo su najčešći znaci koji pokazuju da je vašem organizmu potrebno više vitamina B9:

Depresija 

Folna kiselina je izuzetno važna za centralni nervni sistem. Ako telo nema ovaj vitamin, može nastati depresija, problem sa koncentracijom, osećaj razdražljivosti i zaboravnosti.

Ako se ne leči ispravno, nedostatak folne kiseline može povećati rizik od razvoja ozbiljnih poremećaja kao što je demencija ili Alchajnerova bolest.

U teškim slučajevima anemije uzrokovane nedostatkom folne kiseline, mozak dobija manje kiseonika nego što bi trebalo. Kao odgovor, arterije mozga počinju bubriti i dolazi do bolova u glavi.

Probavni problemi

Gastrointestinalni simptomi poput mučnine, povraćanja, bolova u stomaku i dijareje nakon jela mogu biti prvi znak da organizmu treba folna kiselina.

Rane u ustima

Ti se simptomi obično pojavljuju kada je nedostatak folne kiseline zaista težak, pa ne biste trebali da ih zanemarite. Jezik može izgledati natečeno, crveno ili sjajno, obično oko vrha i rubova na početku.

Zbog smanjenja crvenih krvnih zrnaca, takođe možete da osetite bol pri gutanju ili da patite od bolnog jezika i stomatitisa.

Bled ten i umor

Hemoglobin, protein koji se nalazi u crvenim krvnim ćelijama, odgovoran je za transport kiseonika iz pluća u sva tkiva vašeg tela.

Kada vaše telo nema vitamina B9, nemate dovoljno crvenih krvnih zrnaca (i hemoglobina) kako biste svoje unutrašnje organe obezbedili potrebnom količinom kiseonika.

To može dovesti do osećaja slabosti mišića, umora, ukočenosti u rukama i stopalima i blede kože.

Nedostatak daha

Uz ovaj simptom, takođe možete osetiti povećanu brzinu otkucaja srca i osećaj vrtoglavice ili čak nesvesticu.

Smanjeni osećaj ukusa

Prema nekim studijama, osim poremećaja usne šupljine, nedostatak folne kiseline može da dovede do problema sa varenjem hrane, s toga vaše čulo ukusa može biti poremećeno.

Zeleno povrće puno je vitamina B9

Kako nadoknaditi folnu kiselinu:

Adekvatnom ishranom može se nadoknaditi folna kiselina. Uz ove namirnice, organizam će dobiti dovoljnu dozu B9 vitamina.

Bogati izvori folne kiseline su spanać, tamno zeleno lisnato povrće, pasulj, kelj, orasi, pomorandža, limun, soja, džigerica, pirinač, pivski kvasac, celo zrno žitarica, pšenične klice, mleko.

Folna kiselina se primenjuje posebno, u komleksu B vitamina ili u multivitaminskim preparatima.

Izvor:
Vestionline

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here