Premijer Makedonije Nikola Gruevski svojim koalicionim partnerima juče je objašnjavao da nije imao izbora i da je bio pod pritiskom da Makedonija ratifikuje Sporazum o demarkaciji granice s Kosovom, a zatim i proglasi uspostavljanje dipolomatskih odnosa, saznaju "Vesti" u vrhu vlade u Skoplju.
U neformalnim razgovorima Gruevski je objasnio da je na skopsku vladu uticala međunarodna zajednica i da mu je sporazum koji je prethodno ratifikovala Priština, bukvalno donesen, čime je stavljen pred svršen čin.
Prema našem izvoru, odluke parlamenta u Skoplju i Prištini bile su koordinisane i već duže vreme pripremane. Međutim, makedonskim vlastima je veoma stalo da zadrži dobre odnose sa Srbijom, pa je prema informacijama do kojih smo došli juče, o potezu Makedonije telefonom razgovarali ministri spoljnih poslova Vuk Jeremić i Antonio Milošoski, a pripremao se i razgovor predsednika Srbije i Makednije Borisa Tadića i Đorđa Ivanova koji je u Turskoj potpisao ukaz kojim se ozvaničava ratifikacija sporazuma.
Gosti ostaju kod kuće?
Na predstojeću manifestaciju "Dani srpske kulture" u Makedoniji, kako se priča, kao gosti su bili pozvani ministar spoljnih poslova Srbije Vuk Jeremić, ali i premijer Republike Srpske Milorad Dodik. Posle ovih dešavanja gotovo je izvesno da Jeremić i Dodik neće putovati u Skoplje. |
Inače, Sporazumu o demarkaciji granice donedavno se protivila Priština, a Makednija je to postavljala kao uslov za uspostavljanje diplomatskih odnosa pošto je priznala jednostano proglašenu nezavisnost južne srpske pokrajine.
Prva reakcija šefa srpske diplomatije Vuka Jeremić bila je oštra, najavivši i posledice. "Odluka vlade Makedonije je udarac odnosima sa Beogradom u trenutku kada su oni na inicijativu Beograda počeli da se popravljaju nakon prošlogodišnje odluke te zemlje da prizna jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova i Metohije," rekao je Jeremić.
Srbija izgubila uticaj
Koordinator Foruma za etničke odnose Dušan Janjić nije iznenađen uspostavljanjem diplomatskih odnosa Skoplja i Prištine "s obzirom da se o tome mesecima unazad pregovaralo". On podseća da su odnosi Srbije i Makedonije loši još od raspada Jugoslavije: "Srbija je bila najuticajnija u Makedoniji, a sada se može reći da nema nikakav uticaj. Tako su unutrašnja politka, pa i bezbednost više u rukama i pod uticajem Albanaca i Prištine," rekao je Janjić. |
On je poručio da nema nikakvog smisla pregovarati o granicama Srbije ni sa jednim drugim sagovornikom osim sa Vladom u Beogradu: "Svi koji bi želeli da razgovaraju o granicama Srbije moraće da dođu u Beograd i o tome da razgovaraju sa jedinim pravno legitimnim sagovornikom, a to je demokratski izabrana Vlada Srbije."
Za sada nije poznato o kojim merama je reč, ali se zna da otkazivanje gostoprimstva makedonskom ambasadoru ovog puta nije moguće jer novom još nije počeo mandat u Beogradu.
Inače, ovim povodom oglasila se i Demokratska partija Srba u Mekedoniji: "Jednostrano priznanje nezavisnosti južne srpske pokrajine Kosovo i Metohija ne samo što je narušilo međunarodno pravo i ugrozilo odnose između dveju država, već je izazvalo probleme i s aspekta regionalne saradnje i stabilnosti," saopštila je ta stranka.