Nekadašnji premijer Zoran Đinđić i bivši predsednik SR Jugoslavije Slobodan Milošević, čiju je vladavinu okončao narod protestima, na današnji dan pre 14 godina, da mogu, ne bi želeli da se probude, jer je košmarna stvarnost gora od večnog sna.
DS turbulencije |
Ovim rečima odgovara politički analitiča Dejan Vuk Stanković na pitanje "Vesti" šta bi rekla dvojica nekadašnjih političkih protivnika, Đinđić ubijen u atentatu marta 2003. i Milošević koji je preminuo u pritvoru Haškog tribunala tri godine kasnije.
– Videli bi zemlju koja se muči da preživi i uvek je na početku sa apokaliptičnim krajem. Nije završena tranzicija, političke razlike su nebitne, a politički život sveden na jednu partiju i jednu ličnost – kaže za "Vesti" Stanković.
On ističe da je puno neizvesnosti i malo rada, da se ta neizvesnost prožima u svim oblastima od ekonomije do kulture, kao i da je manevarski prostor mali, a geopolitička pozicija neizvesna.
Brojke govore da su sva očekivanja građana iz oktobra 2000. ove jeseni izneverena, a Srbija siromašnija i zaduženija nego ikad, dok mladi sve češće posežu za koferima za beg van granica domovine. Mediji su puni priča o nekažnjenim lopovlucima zbog kojih su mnoga uspešna preduzeća očerupana i zbrisana sa lica zemlje ili su u stečaju. Najnovijim merama Vučićeve Vlade, povećanjem poreza i smanjenjem penzija i plata u javnom sektoru, građanima je kaiš pomeren za još jednu rupu, dok na kioscima gledaju naslovnice prepune slatkog života tajkuna, vila i jahti, uz nezaobilazne obline starleta.
Zoran Đinđić bi video svoju danas gotovo raspadnutu Demokratsku stranku s neznatnim brojem poslanika u parlamentu, a Milošević da su 2000. njegovi do nogu potučeni socijalisti ponovo deo vlasti, a da Ivica Dačić stranku vodi četiri godine duže nego on.
Dačić u trci za šefa države |
Đinđićev višegodišnji zamenik u DS-u i naslednik na funkciji premijera Zoran Živković uveren je da bi se pokojni premijer da vidi Srbiju danas, zgrozio.
– Rekao bi, što ste me probudili, pa ovo je gore nego u svetu mrtvih – kaže za "Vesti" Živković koji je lider Nove stranke i poslanik u Skupštini Srbije.
Nasuprot tome, prema rečima Živkovića, Milošević bi bio zadovoljan.
– Video bi svoje ljude na svim funkcijama u državi, one netalentovane za politiku, neznalice i naslednike iz SPS i SNS. Dopao bi mu se i povratak ikonografije iz vremena njegovog režima 90-ih, povratak uniformi, ali i priče i najave brzih pruga i probijanja rečnog kanala do Soluna – smatra Živković i ističe da na Miloševićevo vreme liči i današnji tv program i naslovnice u većini novina.
Distanca od velikih protesta građana u centru Beograda koji su izbrisali Slobodana Miloševića sa političke scene, pokazuje i da je 5. oktobar prvih godina slavljan kao veliki praznik demokratije, sveden na datum kojeg se seti tek po neki medij. Politička scena je istumbana i spojeno je nespojivo. Vojislav Koštunica, prvi predsednik SRJ posle Miloševića i njegov DŠ su iz parlamenta preseljeni na margine političkog života, a nestale su i mnoge vođe Demokratske opozicije Srbije. Oni koji su ostali, poput Velimira Ilića i Rasima Ljajića u koaliciji su sa nekadašnjim političkim protivnicima. Ilić je bio jedan od onih koji su predvodili kolonu na demonstracijama koje su izbile pošto je Milošević odbio da prizna rezultate prvog kruga izbora za predsednika SR Jugoslavije, održanih 24. septembra 2000. koje izgubio od Koštunice kao kandidata DOS.
KAKO JE IZGLEDAO 5. OKTOBAR 2000. GODINE
Srbija na nogama
Demonstranti su tog 5. oktobra masovno okupili na platou ispred današnjeg Doma Narodne skupštine. Stizali su od jutra iz cele Srbije u kolonama automobila, autobusa i kamiona dugačkim desetine kilometara, probijajući buldožerima policijske blokade na putevima. Policija je već u prepodnevnim satima upotrebila suzavac da spreči nameru demonstranata da zauzmu parlament i državnu televiziju, ali su ljudi uspeli da demoliraju i zapale obe zgrade. Pripadnici MUP-a su ubrzo prestali da pružaju otpor i mahom su se pridružili narodu, da bi se iste večeri 5. oktobra građanima sa terase Skupštine Beograda obratio novi predsednik SRJ Vojislav Koštunica. Milošević je odustao od namere da održi drugi krug izbora za šefa države, priznao izborni poraz i čestitao Koštunici. U demonstracijama je povređeno 65 ljudi. Poginula je Jasmina Jovanović iz Miloševca kod Velike Plane, koja je pala pod točkove kamiona, a Momčilo Stakić iz Krupnja preminuo je od posledica srčanog udara.