Zatraženo je da se bez odlaganja ispitaju Karadžićevi navodi da se psihički zlostavlja i ponižava s ciljem ugrožavanja dostojanstva i integriteta u proteklih nekoliko meseci i okonča praksa omalovažavajućeg postupanja i opstrukcije rada državnih službenika i funkcionera koji se zalažu za poštovanje ljudskih prava.
”Politička odgovornost je na ministru za ljudska i manjinska prava Svetozaru Čipliću, koji je bio dužan da zaštiti svog funkcionera i da se sam uzdrži od neprijateljskog postupanja prema njemu”, navedeno je u saopštenju, uz zahtev Vladi da Karadžiću bez odlaganja obezbedi "zaštitu od svake vrste šikanoznog postupanja i zastrašivanja".
Karadžić kao moguće razloge za ovakvo protivzakonito postupanje navodi svoje izjave o genocidu u Srebrenici i podršku Zakonu protiv diskriminacije, a nekoliko puta mu je najozbiljnije bila ugrožena lična bezbednost – kada su mu pretili smrću aprila 2009. i kada mu je obijen stan početkom 2010., navedeno je u saopštenju.
Karadžić je 2. marta zatražio od Čiplića da mu omogući da "učestvuje u radu ministarstva", podsećajući da mu je pre izvesnog vremena uručena odluka kojom se njegov rad svodi na praćenje pravnih akata i navodeći da, iako jedini u ministarstvu ima magistraturu iz oblasti ljudskih prava, faktički zabranjeno da radi svoj posao.
Ministarstvo je odbacilo optužbe Karadžića, jer "ne odgovaraju stvarnim odnosima u ministarstvu, procesima koji se u njemu odvijaju, niti načinu rada" , navodeći da "niko od zaposlenih, nezavisno od svoje formalne pozicije, nijednim povodom, nije bio sprečen ili ometen da iznese svoje mišljenje, niti je zbog toga trpeo bilo kakvu negativnu posledicu".