Međutim, svi učesnici u osnivanju, navodi sajt, imali su problem da se sete kako je i zašto nastala, koja je bila njihova uloga u tome i šta danas radi. Među njima čak i bivši resorni ministar Oliver Dulić. Da je otkriće antikoruptivnog sajta o još jednom vidu pljačke građana dobro argumentovano, pa samim tim i tačno, veruje Dragan Dobrašinović iz Koalicije za nadzor javnih finansija.
– Vidi se da je od udruženja koja mogu da osnivaju i pravna lica napravljena fantomska firma kojoj se ne zna ni adresa, ni prava namena, a sada nema ni predsednika, što pokazuje drskost u bezočnoj pljački javnih fondova bivše vlasti koja se produžila i tokom ove vladajuće garniture. To najbolje odslikava karakter vlasti koja galopirajuće kao u kaubojskom filmu kupi plen – kaže Dobrašinović za "Vesti".
Firme bez kapitala
U Savetu za borbu protiv korupcije susretali su se sa fantomskim firmama, ali ne i sa takvim organizacijama pri državnim organima. Članica ovog Saveta Jelisaveta Vasilić, uz opasku da se u Srbiji mnogo toga toleriše, objašnjava za "Vesti" da su fantomske firme koje su osnivane par meseci uoči privatizacija bez kapitala, zaposlenih i izveštaja računovodstva i delatnosti, i da je jedno takvo preduzeće kupilo Luku Beograd. Iz njene izjave nije teško zaključiti da je fantomski model prepisan i na slučaju pomenutog udruženja.
On podseća da ima raznih netransparentnih poslova, ali je kako ističe ovaj podvig Pištaljke otkrio, vid "državnog fantoma", odnosno brutalan način čerupanja, u kojem je sve nepostojeće, a samo novac pravi.
Uzalud tražio i poverenik
Služba poverenika pomenutom udruženju nije mogla ni da dostavi žalbu Pištaljke.
– Prvi put se desilo da nismo mogli da nađemo instituciju. Nameravali smo i da pošaljemo vozača da na ruke dostavi zahtev za informacije, ali nismo ih našli na spisku obezbeđenja u Omladinskih brigada 1 u Beogradu, što govori da je zaista reč o fantomskoj organizaciji – rekla je Nataša Mirjanić iz Službe poverenika.
– Tu je poštansko sanduče i novac, odnosno kao doznake koje šalje ujak iz Amerike, a ne zna se na koje namene idu te pare poreskih obveznika – objašnjava Dobrašinović, dodajući da je to dugogodišnja slika odnosa političkog vrha prema javnim finansijama.